Hledat

Fotogalerie

Menu


Polabská liga 2024

Polabska-liga-logo1
37. ročník Polabské ligy OSJu Kolín

3.2. 2024  -1. kolo - Kolín - TJ Start Kolín
23.3. 2024 - 2. kolo - Králíky  - Nový Bydžov
25.5. 2024 - 3. kolo - Kolín - Sport Kolín
21.9. 2024 - 4. kolo - Králíky - Nový Bydžov 
14.12. 2024 - 5. kolo - Kolín - TJ Start Kolín 

Partnerství PL

int(1)

Novinky

Termíny soutěží 2024

18.12.2023

Terminy-pl-2024

Kontakt


Oblastní svaz juda v Kolíně

Vávrova 814
280 02 Kolín 4
www.osju.eu

Břetislav Olexa - předseda
mobil: 724 273 836
olexa@judokolin.cz


Komise STK
Martin Novotný - předseda
mobil: 607 558 994
stk@osju.eu

Komise rozhodčích
Ivan Martinec - předseda
mobil: 603 163 951
kr@osju.eu

Toplist

OdkazyPartner OSJu a PL

 Logo

Partner OSJu a PL

Logo-kolin

Partner PL

Kwon

Kalendář

Na této rubrice pracujeme
http://www.osju.eu/kalendar

Odkazy

Zájemci o členství v PL

pokud má některý z oddílů zájem soutěžit o hlavní cenu Polabské ligy, to je o broušený pohár, musí být zařazen mezi družstvy PL. To ovšem není zase tak jednoduché. Hlavní podmínkou členství je pravidelná účast jednotlivých kol (nemusí se na všechny, ale neměla by být absence trvalejšího rázu). Také je nutné se aktivně spolupodílet na zajišťování rozhodčích.
O přijetí rozhoduje výlučně VV OSJu Kolín. Ten může přijímání na čas pozastavit, ajko to nejednou udělal. Cílem je držet počty účastníků na přijatelných úrovních.

Síň slávy

Čestné členství v OSJu - PLvýběr z roků 2015 / 2016

Ceny na 6. kolo Polabské ligy 2016

Pl-2016-6-kolo-v-koline
Zde máme připravené ceny pro naše poslední letošní kolo Polabské ligy.
Plechové, moderní poháry jsou určené pro vítězná družstva kola, skleněné s pískováním pro vítězná družstva celé letošní PL. Nejcennější trofejí je broušený pohár kopie putovního, kterou si odveze vítěz ročníku, samozřejmě do trvalého držení.
Přejeme všem účastníkům plno krásných sportovních zážitků.

10. prosince vrcholí Polabská liga 2016

Již v sobotu se sejdeme na finále PL 2016 tradičně na kolínské hale Bios ve Vávrově ul. 814, Kolín 4.
Pořadatelem je tentokráte Sport Kolín, z.s.

 
Jednotlivci se střetnou nejenom ve vlastním turnaji, kde si ti nejúspěšnější odnesou medaile a diplomy, ale svými body přispějí zároveň do celkového hodnocení mateřských klubů. Nejúspěšnější družstva si z Kolína odvezou poháry za umístění v soutěži (6. kole). 
Ovšem, tato soutěž je i posledním kolem 29. ročníku Polabské ligy 2016. Tím je dáno, že kolínská soutěž PL uzavírá a dojde tudíž i k vyhodnocení celého jejího ročníku.  
Po jávěrečném vyhodnocení PL 2016, skupinou STK OSJu Kolín, budou oceněna nejúspěšnější letošní družstva kvalitními skleněnými poháhy. Navíc vítěz získá na rok do pomyslného držení veliký broušený putovní pohár.
Jelikož je ale tento pohár dost drahý a mohl by přepravou utrpět fatální poškození, nechá se vítěznému týmu jen k focení. Za to získává do svého trvalého držení jeho zmenšenou kopii 

ve stejné kvalitě.
Pokud vítěz projeví zájem o jeho zapůjčení, bude mu vyhověno ihned po zajištění bezpečné přepravy.
Polabská liga je jednou z nejlepších soutěží svého druhu v ČSJu, má bohatou historii a vysokou prestiž.Na jejím průběhu se spolupodílí několik oddílů a její realizační tým. Celá šestikolová soutěž spadá výhradně pod OSJu Kolín, který řídí její VV. 

Doufáme, že se nám i letos podaří dostát své dobré pověsti.
Všem družstvům přejeme plno skvělých sportovních zážitků. A na závěr žádáme, ty oddíly, které ještě tak neučinili, aby nahlásili pořadateli (Sport Kolín, z.s. - Josef Musil - josef.musil@osju.eu) svojí účast s předpokládaným počtem závodníků.
Děkujeme.

Hodnocení PL v Čáslavi

     Do Čáslavi se sjelo celkem 23 oddílů s celkovým počtem 198 závodníků. K tomu je ale nutné ještě připočítat další děti z ktg. U9, které se účastnily dovednostní soutěže, která proběhla ve vedlejší TV.
     Pořadatelsky bylo opět vše na jedničku. Čáslavský tým je veliký, a pod vedením svého hlavního vedoucího pana Martina Horského, předvádí obdivuhodný výkon. A ani veliký soutěžní organizační tým nezahálel a celou dobu pracoval na plný výkon. K tomu krásné čáslavské medaile zdobí nyní nejednu domácí sbírku úspěšných závodníků a závodnic. A to si ještě každé dítě si odvezlo pěkný módní judo náramek. Ten si ovšem převzali i trenéři a rozhodčí. Ti k tomu ještě dostali čáslavskou pálenku - Judovici. Bylo by toho jistě ještě hodně, co by se dalo vyzvednout. Lze tedy s jistotou konstatovat, že vše proběhlo řádně a na špičkové úrovni. 
     Co nám ale přidělalo vrásky na čele, byla úrazovost. Bohužel jsme se dočkali 3 úrazů. Z toho jednoho vážnějšího. Mladý závodník z hradeckého oddílu utrpěl při zápase dvojitou frakturu paže. To opravdu zamrzí. Přejeme Petrovi brzké uzdravení. 
     Dle dalších informací víme, že u druhého úrazu, který také nevypadal moc dobře, bylo podezření na vnitřní zranění. To se naštěstí nepotvrdilo a závodnice by měla být v úplném pořádku. Třetí úraz, kde se jednalo o rameno, by měl být také v pořádku. Závodnice si "jen" nějaký čas odpočine od tréninků a závodní činnosti.
     Snad to bylo jenom výjimkou a nějaký čas se nám budou úrazy ze široka vyhýbat.
     Posledním překvapením byl masivní tabulkový útok Chlumce na Jihlavu. Nikdo ani v nejmenším náznaku nečekal, že se Chlumci povede tak skokové přiblížení právě k výborné Jihlavě, která si až do tohoto kola držela famózní vedení v soutěži. To si sice udržela i po tomto kole, ale Chlumec jí nyní dýchá na záda a pět bodů se dá udělat. Jenže, Jihlava je veliký bojovník, tak se dá očekávat její silný tah v posledním kole. Ve hře o prvenství jsou tedy, pravděpodobně, jenom dva oddíly. Vedoucí Jihlava, která posbírala v pěti kolech PL úctyhodných 150 bodů a její pronásledovatel Chlumec nad Cidlinou, který má 145 bodů. Třetí Čáslav se 116 body, jak to nyní vypadá, by neměla mít na prvenství šanci. Přeci jenom je její odskok poměrně vysoký. Naopak, musí si v Kolíně zajistit svojí současnou třetí pozici. Má totiž za sebou Českou Třebovou, která nasbírala 110 bodů a není tak bez šancí v boji o třetí příčku.
     Vypadalo to tedy do pátého kola na "nudný" závěr, kdy tabulce vévodila Jihlava a vše bylo takřka jasné. Nyní se vše mění. V Kolíně nás tedy pravděpodobně čekají tvrdé duely mezi Jihlavou a Chlumcem nad Cidlinou v boji o první dvě příčky a mezi Čáslaví a Českou Třebovou v boji o bronz a čtvrtou příčku. Nebo to bude zase trošku jinak?
     Uvidíme, ale i tak přejeme všem mnoho hezkých sportovních zážitků, už žádné úrazy a hodně úspěchů.
     Na shledanou na finálním kole v Kolíně. 

Dovednostní soutěž při 5. kole PL v Čáslavi

    V sobotu proběhlo páté kolo Polabské ligy v Čáslavi. Ještě nyní k nám doznívají ohlasy na její organizační úroveň a na soutěž vůbec. 
Již samotný fakt, že se U9 neprala, ale předváděla, co opravdu z juda umí, vyvolal zajímavý efekt. 
     Někteří tuto změnu vítají, jiní jí lehce haní. Ale kupodivu převládá více těch, co se se změnou ještě nevypořádali. Tedy přesněji řečeno, nemají na věc svůj definitivní názor. A to je na celé té věci nejzajímavější. Znamená to jediné, šlo skutečně o revoluci v českém judu, která nemá u nás obdoby. 
     Když nás pan Horský seznamoval se svým úmyslem vyřadit ty nejmenší a nejzranitelnější mláďata ze zápasení a nahradit jim to dovednostní soutěží, málokdo to z přítomných vítal. Převládalo více obav jak důvěry. Přesto se VV OSJu vyslovil pro podporu této akce a počínání pana Horského, propagátora tohoto přístupu soutěžení u ktg. U9.
     Bohužel se i my nemůžeme vyjádřit k průběhu dovednostní soutěže v Čáslavi, protože jsme v té době pracovali na druhé hale u soutěže u ktg. U11, U13 a U15.       Uvítali bychom více ohlasů. Minimálně to by si, za svojí odvahu zasloužil pan Horský. 
     Ještě v nedávných dobách se tato kategorie neprala. Bylo to zcela nemyslitelné a odporovalo to všem možným studiím. Dokonce ani U11 nesoutěžila. Soutěžilo se až od ktg. U13. Tedy od věku, kdy dítě dovršilo v kalendářním roce jedenácti let. Mělo to své opodstatnění především ze zdravotního pohledu. 
     Někteří odborníci volají po návratu ke staršímu režimu a zrušení ktg. U9 a U11 v aktivních soutěžích. Jiní jsou pro zachování stávajícího systému. A co na to vy? 

Termíny 30. kola PL v roce 2017

14. 1. 2017 - Velim (p. Jakl)
Chlumec nad C. (p. Černohorský) – čekáme na kraj HK
20. 5. 2017 Kolín (TJ Start Kolín, z.s.) (p. Novotný)
9. 9. 2017 Nový Bydžov  (p. Hnát)
25. 11. 2017 Čáslav (p. Horský)
16. 12. 2017 Kolín (Sport Kolín, z.s.) (p. Musil)

Již tuto sobotu 5. kolo PL v Čáslavi

V sobotu 26. 11. 2016 se sejdeme v tělocvičně základní školy Sadová na předposledním kole 29. ročníku Polabské ligy. Jak jsme již dříve avizovali, čeká nás tam i několik překvapivých novinek. Hlavní změnou je skutečnost, že se kategorie U9 nebude "prát", ale střetne se v dovednostní soutěži. To znamená, že děti této ktg. budou předvádět jak umějí základní techniky juda. Samozřejmě, že se nejedná o nic složitého, co by účastník nemohl zvládnout. A pokud se mu vše nepovede, tak jak si představuje, nic se neděje. Každý účastník ktg. U9 si něco zajímavého odveze minimálně za snahu. 
A ti nejleší dostanou od pořadatele i něco navíc. Podrobnosti se dozvíte v rozpise pro tuto dovednostní soutěž. 
Ostatní kategorie (U11, U13 a U15) pojedou dle zavedených zvyklostí. Jenom Vás ještě musíme upozornit na rozpis. Kategorie U15 - starší žactvo má vážení již od 8,00 hod. 
Ještě malé upřesnění k prostorům. Soutěž U9 bude probíhat zvlášť v malé. Ostatní kategorie proběhnou v hlavní tělocvičně. Čas by se měl tudíž o něco zkrátit.
Přejeme všem účastníkům hodně úspěchů a žádný úraz. Návštěvníků a rodičům příjemné zážitky, rozhodčím a pořadatelům pohodovou práci.

Propozice pro U11, U13 a U15:
Caslav_20161126

Propozice pro dovednostní soutěž - U9
Dovednostni-soutez-u9-caslav-2016

Blíží se závěrečná kola Polabské ligy 2016

     Nejprve nás čeká Čáslav (26. 11. 2016) a její velké překvapení v kategorii U9. Snad vám mohu už nyní prozradit, že se pořadatelé snaží vytvořit, v rámci PL, českou novinku. Tato kategorie nebude v Čáslavi zápasit, ale bude předvádět, co se naučili a jak ovládají základní techniku a zvládají nezbytnou judistickou průpravu. A to není vše. Další zvláštností bude, že hodnotit dětské výkonu budou např. atletické hvězdy světového formátu.      V komisi by se měla objevit i olympijská rekordmanka a jedna z nejúspěšnějších atletek světa Jarmila Kratochvílová a její odchovankyně Ludmila Formanová.          Dle tohoto je jasné, že hlavním kritériem bude celkový dojem z předváděné činnosti. Ostatní kategorie budou probíhat dle běžného režimu. Ale nebojte se, že děti v této ktg. příjdou o ocenění, naopak. Pořadtel pro ně jistě chystá zajímavé ceny.
     V Kolíně (10. 12. 2016) nás pak čeká závěrečné šesté kolo letošního ročníku. Tam se bude U9 prát stejně jako zbylé kategorie. Propozice jsou již schválené a realizační tým začíná pracovat na plné obrátky. 
    Samozřejmě se budou předávat na posledním kole poháry nejenom z posledního kola, ale i z celého ročníku.     Máme slíbenou účast pana místostarosty Mgr. M. Kašpara. Město nám finančně přispělo na ceny a pronájem haly. Za což děkujeme. 
     Chtěli bychom pro děti ještě nějakou pozornost a tak jednáme ještě s nějakými možnými sponzory o možnosti vzájemné spolupráce. Bohužel na tomto poli se nám moc nedaří. Pokud nějaké peníze dostaneme, bývá to spíše paradoxně od trenérů nebo od jiných oddílů. Pokud by někdo mohl a hlavně chtěl nám přispět, rádi to uvítáme. Stačí se ozvat Josefu Musilovi na josef.musil@osju.eu. Nabídnout můžeme prezentaci / reklamu na PL.  

4. kolo PL v Novém Bydžově

Dnešní kolo PL v Novém Bydžově se tradičně povedlo. Účast byla velmi dobrá (246) a to i přesto, že se zároveň konal ČP v Brně a že byl vybrán termín, který vyhovoval jen málokomu.
Brzké ukončení soutěže zajistila především vybavenost 4 tatami. To se zatím nedaří nikde jinde než v Novém Bydžově. Bylo by to prima, kdyby se to dařilo i jinde. Jenže ty haly, kde se jednotlivá kola dělají mají menší prostory než by bylo potřeba na 4 tatami.
Co nebylo dobré, je skutečnost, že se sešlo velmi málo rozhodčích. Na jedno zápasiště připadli 2 a jeden střídač. To je opravdu málo. Přesto se jim podařilo velmi seriozně soutěž odřídit.
Co se týká výsledků. Nejsou zatím všechny zveřejněné. Ale již nyní je jasné, že si Jihlava nejenom své prvenství udržela, ale navíc přidala i nějaké ty body navrch. Má vůbec ještě někdo šanci v tomto ročníku Jihlavu ohrozit? Vypadá to že ne. Jihlava si tedy kráčí zaslouženě za svým druhým vítězstvím.
Soutěž byla velmi dobře zvládnuta i po organizační stránce. Psaní diplomů, příprava i vlastní vyhlašování výsledků bylo plynulé a průběžné dle kategorií.
Nyní se tedy budeme připravovat na kolo páté, které nás čeká v Čáslavi.
Tak doufejmě, že i tam se vše zdárně vydaří. No, a že se tam sjede více rozhodčích.

4. kolo PL Nový Bydžov

Čtvrté kolo Polabské ligy se blíží. Některé oddíly ještě nestačí zahájit pořádně výcvik a hned pokračuje naše soutěž 10. září PL 2016 svým 4. kolem. 
V současné době v pořadí na prvním místě dominuje výrazně Jihlava, která má devítibodový náskok před druhým Chlumcem nad C. Třetí Čáslavi chybí, na první příčku dokonce 15 bodů. V dosahu je možná ještě Česká Třebová, které schází na Jihlavu neskutečných 22 bodů, což bývá zisk jednoho kola těch úspěšnějších oddílů. Ostatní oddíly jsou, zdá se, z dosahu. 
Tak pevné je současné postavení Jihlavy. V poslední době byl boj o první místa dost vyrovnaný, letos to vypadá, že si Jihlava podrží prvenství až do závěrečného kola. Šanci má Chlumec, pro ostatní to bude nesmírně náročné.
Jihlava je vítězem loňského ročníku. Tak uvidíme, jestli se jí podaří loňské vítězství obhájit.
Tradičně na kolo PL v Novém Bydžově navazuje kemp. Zájemci by se měli včas nahlásit aby pořadatel mohl vyhovět jejich žádosti o účast. 
Více o soutěži se dozvíte na propozicích:
http://www.czechjudo.org/vice-kategorii-10-09-2016-novy-bydzov-polabska-liga-2016-4-kolo-kemp

nebo u pořadatele, oddílu juda v Novém Bydžově:
www.judonb.cz
Hlavní aktér akcí - pan Jaroslav Hnát
hnat.j@seznam.cz

OH 2016 - historický moment českého juda.

Historický úspěch českého juda!!!

Skvělý Lukáš Krpálek je zlatý!!!!
Sen se stal skutečností. Jde o výbornou zprávu pro všechny judisty. Kdo by takový úspěch čekal? 
Ano, doufali jsme v něj. Ale víme, jak je to neskutečně těžké. Vždyť jeho soupeři jsou světouvou špičkou. 
TAK JEŠTĚ JEDNOU DĚKUJEME, JE ČAS SLAVIT.

OH 2016 svátek českého juda!!

Lukáš Krpálek jede!!! Držmě mu palce do finále. Je to neskutečný výsledek. Dnešní den je skutečným svátkem českého juda, ať už to dopadne zlatě nebo zůstane u stříbra. 
Takový výkon snad nikdo nečekal, jen tajně doufal. Lukášovi se totíž zase tak poslední dobou nedařilo, ale v před OH se jeho výkonnost pomalu zlepšovala. Proto snad každý v jeho úspěch doufal. 
Po smolném Londýně tedy přichází zasloužený úspěch. 
Lukáš svým úspěchem nepomohl jenom sobě ale pomáhá celému českému svazu juda a samozřejmě i všem ostatním oddílům. Konečně se judo ocitne na vysněném výsluní kam by mělo již léta patřít.
Děkujeme a blahopřejeme. A jdeme fandit. Bude to potřeba.

18. 6. 2016 - Turnaj nadějí v Kolíně

Ceny-turnaj-nadeji
Již tuto sobotu jsme pro vás připravil oddl juda při Sport Kolín, z.s. (dříve Sportovní klub sambo Kolín) turnaj, který má být nadějí nejenom pro začínající judisty, ale i pro ty pokročilejší. 
Zápasí se na 3 tatami. Turnaj je určen pro kategorie U9, U11 a U13.
Pořadatel žádá o včasnou registraci.
Více naleznete na stránkách www.sportkolin.cz 

Propozice: Propizice-turnaj-nadeji

Změna názvů oddílů z OSJu Kolín

Sportovní klub sambo Kolín se přejmenoval na Sport Kolín, z.s.

Tělovýchovná jednota Start Kolín se změnila na TJ Start Kolín, z.s.

S ohledem nezbytné transformace klubů na zákonem stanovené spolky, se dá očekávat, že dojde jistě k dalším změnám názvů i u jiných klubů.
Pokud klub / oddíl nestihne stnovené přeměnění, čeká ho pravděpodobně nezadržitelný zánik. Každý klub na to má čas do konce roku. Tedy do 31.12.2016.

Polabská liga v Kolíně. Jihlava opět první.

Včera, 7. května proběhlo třetí kolo PL v Kolíně. Jak jinak, než tradičně na velmi vysoké úrovni, kterou se celá soutěž léta vyznačuje. A navíc, kolo od kola, se vždy o nějaká ta vylepšení soutěž zlepšuje. Nyní to v Kolíně bylo tím, že si pořadatelský oddíl vyčlenil jednu osobu, která se věnovala jen své funkci. Tou hlavní osobou kola byl ředitel soutěže pan Břetislav Olexa, který průběh a tým pořadatelů osobně řídil. Soutěž získala jasnou a srozumitelnou strukturu řízení, což jistě přispělo k rychlému průběhu soutěže.
Již se také stává zvykem, že na PL je kamerový dohled řízení soutěže. Nyní v tomto směru pomohl Středočeský KSJu, který zapůjčil 2 systémy. Třetí byl místní. Kolín má sice své 3 ks a je v tom směru soběstačný, ale 2 jsou nyní bohužel neprovozuschopném stavu, tak se je kolegové z Nového Bydžova a Pardubic pokoušejí opravit. Našemu KSJu i kolegům z Nového Bydžova (J. Hnát) a Pardubic (J. Florián) děkujeme za podporu.
A jak to bylo s průběhem soutěže a výsledky?
Průběh byl velmi dobrý. Začínalo se těsně po 10-té hodině a končilo těsně před 16,00 hodinou. Při účasti 247 závodníků / závodnic jde o velmi dobrý čas. Nejprve se jela kategorie U9. Po ní U11. Po těchto ktg se přešlo ke zbývajícím U13 a U15. Přitom hlavní rozhodčí upřednostnil početnější tabulky před méně obsazenými.
Nejúspěšnějším oddílem kola byl oddíl ze Sokola Jihlavy (trenér Jaroslav Wasserbauer), který získal 31 bodů. Oddíl nasadil v Polabské lize takové tempo, které si pamatujeme jen za doby hvězdné jízdy oddílu z Nového Bydžova. Ten pod vedením pana Hnáta, dokázal vévodit PL velmi dlouhá léta a dnes není pochyb, že získá i cenu za nejúspěšnější oddíl PL za 30 let.
Jihlava, loňský vítěz, již má na svém kontě neuvěřitelných 93 bodů. Za ní je s odstupem 9 bodů Chlumec nad Cidlinou a s odstupem 15 bodů Čáslav. Další je až Česká Třebová, která ztrácí na vedoucí Jihlavu neuvěřitelných 22 bodů. Tak silný je dnes oddíl, který vede pan Wasserbauer. Pokud bude tak dále pokračovat, dočkáme se na konci soutěže početního rekordu Polabské ligy.
Závěrem, účast 33 oddílů s 247 účastníky z celé ČR je výborná. Letošní rekord drží Chlumec nad Cidlinou - 346 závodníků / závodnic. 
Jenom jeden malý stín nám na soutěži zůstává. Kdyby jeden ze sousedních krajů neudělal ve stejném termínu přebor staršího žactva, tak mohla být účast ještě větší a jejich oddíly nemusely čelit takovému bodovému propadu. Naše OSJu Kolín totiž nebylo včas o konání těchto přeborů informováno, soutěž se dlouho ani neobjevila v soutěžním kalendáři, tudíž jsme nemohli včas upravit termín soutěže. 
Další kolo Polabské ligy je v Novém Bydžově. I tam se chystjí další vylepšení, tak uvidíme, co nám přinesou. 
Blahopřejeme Jihlavě k vítězství v kole a ostatním oddílům za účast a podporu.

3. kolo PL v Kolíně

Příští sobotu, dne 7. 5. 2016 se koná 3. kolo Polabské ligy v Kolíně. Pořadatelem je TJ Start Kolín. Zájemci o účast se mohou přihlásit přímo u pořadatele.
Propozice: Propozice-kolin

Poznámka ke změnám v ktg.:
Aby nedocházelo k problémům, se kterými se nyní setkáváme u některých kolegů v nesprávném pochopení kroků ČSJu, upozorňujeme, že aktuální změny u hmotností kategorie U13 se týkají pouze pro ČP a MČR. Tudíž ne naší soutěže a jí podobným.
ČSJu k tomu přistoupilo ze zcela pochopitelných důvodů. Tím je především skutečnost, že nyní jsou u této ktg. velmi silné ročníky a svaz nechce mít žádné přeplněné skupiny dětí, tudíž volil zvětšení počtu hmotnotních ktg.
Tento krok je, podle většinového názoru, správný. 

U nás to funguje už dávno, ale úplně jiným způsobem. Naše OSJu má vlastní pojistku. Tudíž nemusí, a také nepřidává žádné hmotnostní ktg.. Ovšem, když se někde sejde více jak 16 dětí, tak danou kategorii rozdělujeme na 2 samostatné skupiny. Obě jsou odsoutěžené a vyhodnocované samostaně. Do jedné se dají ti nejlehčí závodníci, do druhé ti těžší.
Tudíž se nemusíte bát, že by nějaká skupina na PL měla více jak 16 dětí. 
Máme tedy se svazem stejnou snahu. Jenom každý volíme jiný systém. Ten náš je ale jistě dokonalejšísmile.

2. kolo PL Chlumec nad C.

Účast na 2. kole Polabské ligy byla opět rekordní. Své síly  zkušenosti si poměřilo rekordních 346 závodníků (252 chlapců a 94 dívek) z 31 oddílů.
Taková účast při třech tatami je opravdu nářez. Pořadatelé měli vše řádně nachystáno a tak se dalo do nekonečného maratónu zápasů jednotlivých kategorií pustit. Na každé žíněnce bylo sice dost rozhodčích ale i tak to pro ně byla neskutečná zátěž. Za to jim patří náš obdiv a samozřejmě i nezbytné poděkování.
O technické zprcování výsledků se staral na soutěži pan Martin Novotný, který dává i vše ze soutěže na tyto stránky v sekci Polabská liga. Nyní tedy do podsekce 2. kolo. Tam najdete nejenom výsledky jednotlivců, ale i výsledky družstev. 
Soutěž byla dlouhá. Začínalo se v 10,00 hod. kategorií U9 a končilo kategoriemi U13 a U15 v 18,15 hod. Na takové počty účastníků by se dalo říci velmi dobré. Ale lidsky je to už pro děti dlouhé. Bohužel se nedostalo na některé požadované zápasy mimo soutěž. 
Pořadatelé zvládli vše najedničku, a tak jen doufáme, že všichni účastníci dorazili do svých domovů v pořádku a že se pro ně stane vzpomínka na včerejší soutěž už jen příjemnou záležitostí.
Pořadatelskému oddílu blahopřejeme.

2. kolo PL již tento víkend

 Opět se blíží další kolo naší Polabské ligy, kte

ré proběhne již tuto sobotu 19. března 2016 v Chlumci nad Cidlinou. 
Každoročně jde o jedno z nejtěžších kol s největší účastí nejenom jednotlivců ale i celků.
Pořadatelé z místního klubu, pod vedením pana Petra  Černohorského, nenechají jistě nic náhodě a vše řádně připraví. Děje se tak každý rok hezkou řádku let.
Co se týká průběžného pořadí. Máme za sebou teprve první kolo PL a tudíž lze brát pořadí ještě stále s určitou rezervou. Přesto je patrné, že loňský vítěz PL, oddíl z Jihlavy, zaútočí i letos na celkové pořadí. Zatím má 29 bodů, za ním je oddíl z Chlumce s 
25 body a na třetím místě Česká Třebová s 23 body. Ovšem dobře našlápnuto mají i oddíly z Nového Bydžova a Žďáru nad Sázavou, které mají shodně 20 bodů.
Uvidíme jak se po druhém kole posune průběžná tabulka PL 2016.
Přejeme vám všem mnoho hezkých sportovních zážitků a pořadatelům úspěšně zvládnutý turnaj.

Propozice: 2-kolo-pl-2016

Vzorové stanovy - aktuální téma

Hned úvodem bych chtěl upozornit na to, že zde nenabízíme žádné vzory stanov, natož odborné poradenství. Jenom chceme upozornit na skutečnost, že do konce letošního roku musejí být oddíly, kluby s vlastní právní subjektivitou přejmenovány na spolky. K tomu je nezbytné, aby u těchto celků vznikly i zcela nové stanovy.
Kde najít nějaké vodítko? Možností je mnoho. Já (J. Musil) doporučuji, pokud jste členy ČUS, dojít na místní ČUS (kdysi ČSTV), kde vám rádi poradí a dokonce nabídnou i použitelný vzor. Někdy vám i pomohou s celkovou legislativou. Vzor stanov si také můžete stáhnout z nadřízené organizace ČUS – kraje. Ty jejich stanovy ovšem odrážejí postavení výše postavených spolků a pro váš oddíl / klub jsou méně vhodné.
Výborné řešení bývá také zajít za někým z jiného klubu, který již prošel proměnou a bude ochoten vám poradit, případně "nechat stanovy opsat". 
Nyní nabízejí vzorové stanovy rovněž některé sportovní svazy. Tady by měl být subjekt obzvláště pozorný. Například i náš svaz juda nabízí takové stanovy, které lze jen lehce vyplnit a podat.
Osobně bych je ale nepoužil. To je z důvodů, že zavádějí určitou závislost stanov klubu / oddílu na stanovy ČSJu, čímž berou subjektu možnost svobodnějšího rozhodování a to jistě není v zájmu žádného spolku být na někom tak výrazně závislý.
Právní subjekt je právním subjektem a neměl by být tedy trvale spojen s jiným právním subjektem. Zvláště, když se například oddíl zaváže, že všichni jeho členové budou i členy ČSJu. Proč by to dělal? Jednou si zřídí např. oddíl sebeobrany a bude muset i za ně platit členské poplatky svazu. To nemluvím o členství například účetních, správců zařízení, budov a jiných osob, které mohou dnes jednotlivé oddíly / kluby zaměstnávat. A pokud se jedná o dodržování stanov svazu, tam přeci není žádný problém. Podle mého názoru stačí, pokud tak ještě neučinil, když se subjekty jen přihlásí k členství v ČSJu (tak to je i nyní) a nemusejí si tím zasekávat své vlastní stanovy a bát se zda si nenaběhne např. kritikou některých funkcionářů či nařízení ČSJu. Na to totiž také vzorové stanovy ČSJu pamatují. 
Vím, že mnozí oponenti řeknou, že provázaností jde jenom o zájmy juda. Mají sice pravdu. Ovšem zájmy ČSJu, potažmo juda se dají realizovat i bez podřízených stanov.
Ty jsou stejně po dobu členství samozřejmě závazné pro každý členský subjekt.
Přes mojí kritiku lze říci, že je hodně klubů. které nemají ani ponětí jak postupovat, co dělat. A pokud nemají jinou možnost, budou vděční i za vzorové stanovy dodané ČSJu. Nebyl bych asi jiný. Ovšem, když mám na výběr, tak si vybírám to nejvhodnější. To, co náš klub skutečně potřebuje a co je pro něj nejlepší.   
Hodně oddílů / klubů je pod jinými subjekty. Například DDM, Sokol, Orel apod. Tam si starosti se změnami stanov a změny názvu dělat nemusejí. Jejich nadřízení to jistě mají pod kontrolou.

Vybavení pro rozhodčí

Pro všechny zájemce, o vybavení rozhodčích v klubech, už mám (konečně) velmi dobré zprávy.
Po dlouhých snahách se vše podařilo zařídit a snad se materiálu v dohledné době dočkáme.
Máme přislíbené nějaké odznaky i kravaty pro rozhodčí. Kravat je bohužel málo, ale svaz (předsedkyně KR ing. Pelantová)  jedná s výrobcem o další dodávce. Odznaky jsou zřejmě v dostatečném množství. 
Objednal jsem všechny kravaty a cca 10 ks odznaků.    Něco si necháme a něco rozprodáme za nákupní ceny navýšené o poštovné náklady, samozřejmě výhradně rozhodčím, kteří aktivně rozhodují na soutěžích.
Josef Musil

Předčasná radost - objednáno a rekce? Bohužel "0". Budeme se muset smířit s tím, že je komunikace opětovně dost obtížná. Třeba se za dalších deset let snažení dočkámesmile.

První kolo PL za námi

Skončilo první kolo Polabské ligy. Velim byla opět velmi dobrým hostitelem. Organizační tým vše zvládl bez jediného zaváhání. Začínalo se těsně po desáté hodině a končilo necelých patnáct minut po patnácté hodině. Čas byl tedy velmi dobrý. I účast 27 oddílů, 150 dětí (jen U11 a U13) patří mezi velmi dobré. Překvapivá byla velmi dobrá obsazenost dívek v U11 a celkově i mladšího žactva.
Sbor rozhodčích odvedl také velmi dobrou práci. Jistě, občas nějaké to zaváhání je přirozenou lidskou vlastností, která se nevyhne ani zkušenějším sudím. Proto se opětovně osvědčil Care systém, kdy je vše možné shlédnout opakovaně ze zpětných záznamů. Za to děkujeme panu Vítu Palánovi, který nám poskytl systém z krajského vlastnictví a napomohl řídit sbor rozhodčích na tatmi I.. Celkový dojem z výkonu rozhodčích byl ale velmi dobrý. Hlavně se pečlivě věnovali posuzování akcí ze záznamů a vzájemné spolupráci. Velký podíl na tom měl náš předseda KR pan Olexa, který vládl tatami II.
STK činnosti se věnoval předseda STK Martin Novotný, který nalosování jednotlivců a zpracování výsledků družstev prováděl přes PC program pana Šedivého. Pan Novotný měl pevně dohled nad soutěží ve svých rukách. Podařilo se mu také průběžně veškěré výsledky z kola dávat na naše stránky, a to ještě za trvání soutěže. 
Vítězem se stal oddíl z Jihlavy, který nasbíral 29 bodů před druhým Chlumcem nad Cidlinou, který měl 25 bodů. Třetí místo obsadil oddíl z České Třebové s 23 body.
Získávat body na tomto kole nebylo vůbec lehké. Mnohé oddíly odjely bez jediného zisku bodů a větší výpravy si je odvezli početně jen v jednotkách.
Soutěž ve Velimi se tedy skutečně vydařila. Organizátorům, pod vedením pana ing. Jakla a všem dalším lidem kolem ní, patří veliké uznání. Doufáme, že to pan Jakl všem svým kolegům vyřídi a k ostatním se naše poděkování dostane jinou vhodnou cestou.

Výsledky 1.kola

Oddíl body
T.J. Sokol Jihlava 29
JK DDM Chlumec nad Cidlinou 25
Judo Česká Třebová 23
Judo Orel Žďár nad Sázavou 20
SKP Judo Nový Bydžov 20
Judo ZŠ Sadová Čáslav 14
TJ Sokol Praha Vršovice 12
Judo Dragons 8
Univerzitní sportovní klub Praha 7
JC Litokan Litoměřice 6
TSC Turnov 6
Kodokan Judo Sokol Telč 6
Sokol Hradec Králové 5
AC Sparta Praha Judo 5
SKP Judo Náchod 4
TJ Auto Škoda Mladá Boleslav 4
Judo club Kidsport 4
TJ Start Kolín 3
JUDO Příbram 3
JC Sokol Hořovice 3
SKP Benešov 1
Savada Polná 0
JC Tatran Praha 0
Sportovní klub sambo Kolín 0
Judo Sokol Velim 0
Judo ZŠ Týnec nad Labem 0
Judo Klub DDM Mělník 0

1. kolo PL 2016

Ještě jsme se ani nezregenerovali od posledního kola minulého ročníku a 16. ledna 2016 začíná 1. kolo nového.
Sejdeme se tradičně ve Velimi, kde soutěž chystá pan Jakl se svým týmem. Proto, pokud se budete chtít přihlásit, směřujte přihlášky přímo na něj. Kontakt naleznete v propozicích.
Kolo ve Velimi je určeno, s ohledem na menší prostory, jen pro kategorie U11 a U13. Neberte tam tedy jiné děti.
Propozice: Velim_pl_160116

Setkání trenérů a rozhodčích v Kralupech nad Vltavou

V neděli 10. ledna proběhlo setkání trenérů, rozhodčích a dalších funkcionářů kraje a klubů v Kralupech nad Vltavou. Setkání zorganizova Středočeský svaz juda pod vedením svého předsedy pana Karla Dvořáka a místopředsedkyně paní Kateřiny Hronové, která byla tradičně i výbornou hostitelkou.

Setkání mělo velmi dobrou účast - 29 lidí z celého kraje. První část byla informativní, kdy nás pan Dvořák seznámil s novinkami z ČSJu. Ve druhé části si pro nás připravili pan Václav Novák, se svojí kolegyní Lucií Chytrou, praktickou část. Ta byla převážně věnovaná technikám ze země a zajímavým postřehům ze semináře ČSJu - korejské speciální technice.

Celá akce měla velmi dobrou úroveň. O prospěšnosti obdobných akcí se nedá pochybovat. Vše bylo srozumitelně vysvětleno a byl vytvořen i dostatečný prostor pro dotazy.

A co jsme se dozvěděli nového?
- Především se mělo upustit od tříd rozhodčích (I., II., III.). Ty nahradil termín rozhodčí ČSJu. Z nich se bude vybírat kvalitní kádr na rozhodování ve vyšších soutěžích. Dále bylo stanoveno, že se bude muset licence rozhodčího obnovovat zkouškou každé 3 roky. Nejprve jsem se nad tím pozastavoval, ale na druhé straně uznávám, že to je nutné. Mnozí sudí jenom pískají a o novinky se ani nezajímají. No, a dosavadní stav, kdy stačila účast na nějakém semináři, nic nepřineslo. Tak ať se snažíme být lepšími rozhodčími.
Příjemnější změnou (pro rozhodčí dříve II. a III. tř.) je, že se má vyplácet všem rozhodčím jednotná odměna 500,- Kč. Pro bývalé I. tř. se tedy nic nemění.
Kolem rozhodčích jsme se toho dozvěděli více, ale to až na VV OSJu Kolín.
- Letos se začínají bodovat k účasti na M ČR i kraje. Tudíž už nepůjde jen o ČP, ale i o kraje. To si myslím je také dobré. Snad by mělo být za umístění 5 bodů za první místo, 3 za druhé a 2 za třetí.
- máme se nějak zapojit do oslav 80 let juda v ČR. Ovšem nic konkrétního prý ze svazu nevypadlo. Tak uvidíme.
- Lékařské prohlídky - stále platí. Prohlídky být musejí, ale neprokazují se tam, kde to není v rozpise uvedeno. Prokazují se tedy tam kde to je v rozpise uvedeno, dále u vyšších soutěží, dle informací ČSJu a u starších žáků, kteří startují v dorostu v rámci platných pravidel.
- Jak při námitkách? Pan Dvořák připomenul: osoba, která provádí protest musí být předem nahlášená jako vedoucí družstva - nejlépe soupiskou u registrace. Zde ale pozor. Vedoucím může být jenom osoba, která je v evidenci ČSJu. Může to být tedy i rodič, ale jen ten, který je v evidenci ČSJu s příslušnou platbou na rok (100,- Kč). Další podmínkou je, že při reklamaci výsledku musí zůstat závodník, toho kdo reklamuje, na zápasišti. 
- Do zprávy HR je nutné zaevidovat i případné úrazy, které se staly na soutěži. Pokud se tak neučiní, pojišťovna nic z pojistky ČSJu neuhradí.
- Ztížilo se udělování černých pásků.
- Nově se může do evidence ČSJu zadat i osoba sama. Jasný a přehledný návod je na stránkách ČSJu (v menu). Každý se tam může, pod určitý klub zadat samostatně, ovšem zadaná data ještě musí schválit (dodatečně) administrátor klubu. Je to dobré např. pro trenéry a rodiče, kteří se chtějí na dění klubu nějak spolupodílet (mohou dělat, po zaplacení licence, pověřené vedoucí výpravy apod.)  

Nedělní setkání bylo velmi dobře připravené. Děkujeme.

Sourozenci Horákovi za dětmi ze svého mateřského oddílu v Kolíně

Na posledním kole letošní Polabské ligy nás navštívilo

Dsc06692
 i několik VIP osob českého juda. Kolínská legenda a dlouholetý reprezentant, dnes profesionální trenér Tomáš Jeník, který pocházel z oddílu juda TJ Jiskra Kolín, kde ho trénoval pan Zdeněk Vojtěch (dnešní trenér Liberce), Tomáš byl oporou a vzorem i svým kolegům v oddíle. Dále sourozenci Horákovi. Jana, která je držitelkou několika titulu M ČR a její bratr Michal, který je současným velice úspěšným národním reprezentatntem. Oba začínali v kolínským oddíle juda pod vedením svého otce Pavla Horáka a trenéra Josefa Musila. Svojí velikou dráhu následně odstartovali v Novém Bydžově u trenéra Jaroslava Hnáta, přes kterého odešli do USK Praha.
Na fotografii se nechali zvěčnit se začínajícími judisty s mateřského oddílu juda.

Polabská liga 2015

Dsc06683
Letošní ročník je už jen hezkou vzpomínkou, a tak, jak se historicky a zákonitě děje, se stane jen určitou sounáležitostí celkového dojmu této výjimečné soutěže, kterou Polabská liga přeci jenom je.
Dsc06667
Co si tedy ze soutěže zapamatujeme a čím ovlivnila celkově historii PL a činnosti OSJu Kolín?
Hlavním bodem je vítězství oddílu z Jihlavy. Je to především proto, že jde o první oddíl, který není přímým členem OSJu Kolín. To je prvenství, které bude mít svůj pevný zápis v historii Polabské ligy.
Jinak se dá hodnotit letošník ročník jako přínosný a plně posilující pozici soutěže PL na poli českého juda. Poděkování tedy patří pořadatelům jednotlivých kol, kolektivu rozhodčích PL, ale i oddílům PL a samozřejmě i  VV  OSJu Kolín, který PL řídí a 
Cimg3549
připravuje. Nebýt jejich usilovné a obětavé práce, tak těchto výsledků nedosáhneme.
Doufejme, že i příští ročník bude, minimálně stejně tak úspěšný, jako ten letošní.
Příští rok se sejdeme hned 16. ledna ve Velimi, kde zahájíme nový ročník. Jenom je nutné dávat pozor na propozice, protože tam budou startovat jenom dvě kategorie U11 a U13.

Pořadí 6.kola 28.ročníku Polabké ligy

1.místo JK DDM Chlumec nad Cidlinou 28
2.místo T.J. Sokol Jihlava 27
3.místo Judo Česká Třebová 26
4.místo Judo ZŠ Sadová Čáslav 24
5.místo TJ Auto Škoda Mladá Boleslav 21
6.místo SKP Judo Nový Bydžov 19
7.místo Univerzitní sportovní klub Praha 17
8.místo Judo Orel Žďár nad Sázavou 15
9.místo DAITÓ RYU - sportovní bojová umění Pardubice o.s. 13
10.-11.místo Savada Polná 10
10.-11.místo TJ Start Kolín 10
12.místo Kodokan Judo Sokol Telč 9
13.-14.místo TSC Turnov 6
13.-14.místo Judo ZŠ Týnec nad Labem 6
15.-18.místo Junior Judo Brno 5
15.-18.místo Judoklub Pardubice 5
15.-18.místo AC Sparta Praha Judo 5
15.-18.místo TJ Kralupy o.s. 5
19.-23.místo Judo club Kidsport 4
19.-23.místo SKP Judo Náchod 4
19.-23.místo JC Sokol Hořovice 4
19.-23.místo Judo Klub DDM Mělník 4
19.-23.místo TJ Sokol Praha Vršovice 4
24.místo TJ Lokomotiva Beroun o.s. 3
25.místo Judo Choceň z.s. 2
26.místo Judo club Broumov 1
27.-31.místo Judo DDM Hradec Králové 0
27.-31.místo Sportovní klub sambo Kolín 0
27.-31.místo Judo víc než sport 0
27.-31.místo Judo Sokol Velim 0
27.-31.místo TJ Spartak Vlašim - oddíl Judo 0

Zítřejší finále začíná nabírat na obrátkách...

     Zatím je přihlášeno přes 300 závodníků z 27 oddílů. Počty se mění každým dnem. Kdo by řekl, že i v tomto pozdním termínu bude o Polabskou ligu tak veliký zájem.
     S ohledem, na počty přihlášených, vrcholí příprava všeho do posledních detailů. Kvalitní tým lidí pořadatelského oddílu SK sambo Kolín, je připraven vše zvládnout na profesionální úrovni. Jenom prosíme o dodržení časového programu. Chceme začít s U9 přesně v 10,00 hod. Již proto musí vážení skutečně skončit v 10,00 hod. Snad nám nebude komplikovat některých opozdilců.
     Také se zítra dozvíme, zda se podaří Jihlavě vítězné tažení dotáhnout do konečného vítězství nebo jestli jí pronásledovatelé (Chlumec nad C., Čáslav) dostanou. Vedoucí muž týmu a hlavní trenér , pan Jaroslav Wasserbauer, který již má bohaté zkušenosti se ztrátou prvenství v PL, nesmí nyní nechat nic náhodě a dovézt do Kolína to nejlepší z jihlavského kádru, co má. Ovšem i tak je nutné mít trošičku štěstí. Hodnotí se totiž jen deset nejlepších z každého týmu. Bude stačit 10-ti bodový náskok? Uvidíme.
     Tak zítra nashledanou a všem přejeme hodně dobré zábavy a sportovního ducha.

Kdo vyhraje letošní Polabskou ligu?

Podaří se konečně oddílu juda z Jihlavy dotáhnout své prvenství na Polabské lize do vítězného konce? Nebo zase zaberou jeho pronásledovatele z Chlumce nad C. či judisté z Čáslavi? 
To je aktuální otázka posledního kola. Nejlépe je na tom T.J. Sokol Jihlava, která vede průběžnou tabulku se 143 body před Chlumcem nad Cidlinou, který za ní zaostává o 9 bodů. Čáslav má ztrátu na vedoucí oddíl 10 bodů. Moc to sice není, ale málo také ne. Když si uvědomíme, že na posledním kole v Čáslavi, byl nejvyšší zisk 30 bodů, tak je to docela veliký propad.
Co by se muselo stát, aby si Jihlava vedoucí pozici neudržela? Musela by podcenit své pronásledovatele nebo dorazit s nezodpovědně malým kádrem. To ale jistě Jihlava neudělá a bude bojovat o poslední body až do konečného zúčtování. 
Na vítězství si brousí zuby i pronásledovatele. Dá se tedy očekávat, že boj bude tradičně tuhý. Bude se na co dívat a o to jde.
Závěrem jen dodáme, že pokud vyhraje Jihlava, bude to první oddíl, který není přímým členem OSJu Kolín, ale členem odvozeným, tedy členem Polabské ligy. A upřímně, už jí to prvenství uteklo opakovaně, tak není čas, aby jí to také vyšlo? Tak hodně štěstí Jihlavě i jejím pronásledovatelům. 
Jinak, pro ostatní kluby. Soutěž Polabská liga je hodnocená jako samostatná soutěž. Tudíž o poháry kola soupeří všichni. O poháry ročníku jen členské oddíly (viz tabulka níže). Budeme tedy zvlášť vyhlašovat vítěze 6. kola PL a zvlášť vítěze celého seriálu soutěží - Polabské ligy 2015.
Přejeme všem účastníkům hodně štěstí.

Soutěže pořádané oddílem Juda TSC Turnov

Jelikož poměrně úzce spolupracujeme s kolegy, kteří pořádají obdobnou soutěž Polabské lize, dovoluji si zde upozornit na jejich termíny soutěží. Zároveň žádám, aby pokud to jen trochu bude možné, jste nedávali ve stejné termíny své akce.
Soutěž je sice obdobná, ale přesto se liší. Hlavní rozdíl je v zaměření soutěží. Dnešní Polabská liga se dostala na vyšší výkonnostní úroveň, což nás sice těší, ovšem na druhou stranu ztrácí své původní poslání, kdy jsme chtěli, aby soutěž byla zaměřená zejména pro začátečníky a pomohla jim ve vstupu do vyšších soutěží. V tom je lepší a ohleduplnější Katana, která si tuto kladnou vlastnost zachovala do dnešních dnů. Soutěž organizačně zajišťuje řada významných a zkušených osobností z regionu, potažmo ČSJu. I to je záruka kvality. Proto doporučuji všem oddílům PL soutěže kolegů využívat. Bohužel nám do jejich termínů často zapadají akce, které nemůžeme vynechávat. Např. KP apod. Doufám, že to bude příští rok lepší a Katanu v hojné míře navštívíme. Bude to pro děti vítaná změna. Podpoříme také významnou soutěž, která patří mezi nejlepší v ČR.
Nyní termíny:

Samurajská katana 2016 :      
Kategorie :  U9, U11, U13  ( U15 )
1.kolo   9. 4. 2016        SKP Judo Jičín
2.kolo   21. 5. 2016      SK J Liberec
3.kolo   8. 10. 2016      JK Jablonec
4.kolo   19. 11. 2016    TSC Turnov

Pohár Českého ráje 4.ročník Turnov :  
Kategorie :U9, U11, U13    
Termín :     28. 5. 2016 
kontakt - 
Judo TSC Turnov 
Jiří Vydra – jednatel oddílu

Přeji všem hodně úspěchů a děkuji kolegům z Turnova za poskytnuté informace.

Josef Musil - předseda OSJu Kolín

5. kolo Polabské ligy

     Další kolo Polabské ligy je úspěšně za námi. Účast 291 závodníků a závodnic řadí soutěž mezi rekordní kolo. Sice rekordně stále vévodí loňské kolo v Chlumci nad Cidlinou (přes 340 záv.), ale to čáslavské bude pravděpodobně zaujímat hned druhou pozici. To se ovšem ještě musí prověřit. 
     Pořadatelé, pod vedením hlavního organizátora pana Martina Horského, opětovně předvedli, že jsou skuteční profesionálové. Příprava i celá soutěž proběhla bez jediné chybičky, a to je u tak obsazené soutěže co říci. 
     Čekalo nás i několik příjemných překvapení. Mezi hlavní byla nejenom sada úžasných medailí, která nadchla všechny přítomné, ale i vysoká účast nových rozhodčích. Výkon nováčků lze posuzovat za velmi dobrý. Mnohdy srovnatelný s výkony pokročilých sudí. Ze zkušeností víme, že převážně dívky nesou špatně veliký tlak, který je na ně při rozhodování jednotlivých zápasů kladen, většinou se tak děje z řad trenérů. Dívky tento tlak špatně nesou a záhy často s prací rozhodčího končí. V Čáslavi byl ale výkon žen a dívek hodnocen velmi dobře. Ne, že by se nenašlo pár chyb, ale na to, že šlo o jejich první zápasy, si vedly opravdu dobře. Nemusíme se tedy bát o jejich budoucnost. 
     Většina nováčků byla právě z řad čáslavského oddílu. Všem děkujeme a přejeme hodně úspěchů v další kariéře.
Více o výsledcích najdete na našich podstránkách http://www.osju.eu/polabska-liga/5_kolo-pl---caslav

 Poslední kolo PL 2015 proběhne již 19. prosince 2015 v Kolíně na hale Bios.

5. kolo PL Čáslav

Čáslavské kolo Polabské ligy je za dveřma. Co nás tam čeká nového? Jsou to předevšém velmi vydařené medaile. Ty jsou připravené pro všechny kategorie mimo U9. Těm, jelikož převážně začínají, musejí zatím postačit ty "obyčejné". Na ty lepší si tedy, pokud u juda nějaký ten rok vydrží, mesejí počkat.
Také by se mělo začínat na čas, bez dlouhého čekání na nástupy apod. Mělo by se tedy začít, pokud vše proběhne jak má a nebudou nás opozdilci zdržovat, přesně v 10,00 hod. První n řadu příjdou ti nejmladší.
Zápasit se bude tradičně na třech tatami a rozhodčí už jsou nanominováni. Na soutěži uvidíme premiérově hodně nových rozhodčích. 
Pokud se všichni nanominovaní rozhodčí řádně dostaví, nebudeme se muset ani v tomto směru zdržovat s přemlouváním a doplňováním jejich stavů.
Doufejme, že plánovné záměry hlavního organizátora tohoto kola, pana Horského, výjdou a soutěž proběhne tradičně hladce.

Propozice na 5. a 6. kolo Polabské ligy:

Kraj schválil propozice na poslední 2 kola Polabské ligy.
Bližší, páté kolo se koná v Čáslavi 28. listopadu 2015 pod vedením Martina Horského. 
Šesté kolo je v Kolíně 19. prosince 2015 pod vedením Josefa Musila.
Více naleznete v sekcích těchto stránek. Propozice jsou již rozeslány.
Tyto kola naleznete i v kalendáři ČSJu.

Známe termín 1. kola PL 2016

Pan Strnad, z velimského oddílu juda, nám nahlásil zarezervovaný termín prvního kola PL 2016.

To se koná dne 16.1.2016 - samozřejmě ve Velimi  

Oddíl musel termín zajistit již nyní z důvodu obsazenosti místa konání.

Jenom je škoda, že svazový kalendář obdržíme tradičně se značným zpožděním. To nám komplikuje zajištění hal v konkurenci dalších halových sportů.

Posun posledního kola PL

S ohledem na VH ČSJu, která se kříží s plánovaným posledním kolem PL, dochází k přesunutí této soutěže na 19. prosince 2015.
Je to sice těsně před svátky, ale nedá se nic dělat. Chybělo by nám dost trenérů a další nezbytných osob týmů.
Pokud k nám zamýšlíte dorazit, poznamenejte si tedy tento termín ve svých kalendářích.
Budeme se na vás těšit.smile

Čtvrté kolo PL za námi

     V sobotu 12. září proběhlo úspěšně 4. kolo PL v Novém Bydžově. Účast byla velmi dobrá. Zápasy proběhly na 4 tatami. Bohužel byla slabší jenom účast rozhodčích. 
     Na to, že bylo v prosinci v Kolíně školení nových rozhodčích, tak se těch nových dostavilo velmi málo.
     Výsledky se nyní průběžně zpracovávají - kontrolují a najdete je tradičně v sekci týkající se Polabské ligy.
     Do konce roku nás čekají ještě 2 kola Polabské ligy. Jedno bude v Čáslavi a poslední v Kolíně. V Kolíně se ještě diskutuje nad případným posunem termínu. To je zapřičiněno tím, že náš svaz uspořádal na stejný den VH, která se týká nových stanov. Do konce měsíce by mělo být rozhodnuto. Zatím platí 12. 12. 2015, ale uvažuje se o posunu na 19. 12. 2015.
     Vítězům 4. kola blahopřejeme a těšíme se na 5. kolo. 

4. kolo PL se kvapem blíží!

Již 12. září nás čeká 4. kolo atraktivní Polabské ligy v Novém Bydžově. Žádáme zájemce o rozhodování z řad rozhodčích o nahlášení u pana Jaroslava Hnáta.

Mnohé oddíly se na toto kolo připravují pozdější letní přípravou a posunem soustředění, případně dalšími aktivitami pro udržení potřebné kondice dětí. Před námi jsou poslední tři kola, tak je stále o co bojovat.

Minimálně krásný broušený pohár, který je určen pro vítěze ročníku za to určitě stojí. Tak hodně štěstí.

Judisté z Kolína se loučili se školním rokem

Oba kolínské oddíly se společně loučily se školním rokem 2014/2015.
Akce se účastnil i florbalový oddíl Pátečníků. Celková účast - 123 účastníků. Na akci byl vyčleněn prostor haly Bios - hra florbal a nohejbal, malý salónek pro přípravkové zápasy. Venkovní hřiště na kopanou a další hřiště na basketbal. 
Účastníci si ale mohli vyzkoušet i pětanque. 
Na akci se nejenom grilovalo výborné vepřové a kuřecí maso v hojné míře, ale i klobásy a opéci si mohl, kdo chtěl, i nějaký ten špekáček. K pití byla zajištěna chlazená točená kofola a pitná dobrá voda. Pro dospělé ještě dva sudy točeného piva a různé druhy káv.
Zábava byla výborná a všichni se těší na další obdobnou akci.
Více o akci a foto na stránkách www.sportkolin.cz

Naléhavě potřebujeme pomoci

Vážení sportovní přátelé, s ohledem na nastalou situaci vás naléhavě žádám o pomoc. 
     Potřebujeme akutně vypomoci s rozhodčími na MT (13.6.2015) v Novém Bydžově. V rámci ČR bylo zase uděláno několik soutěží ve stejný den. To by nebyl až takový problém, kdyby nešlo o jeden důležitý turnaj - ČP. Soutěž, která je pro některé závodníky nezbytná k účasti na ČR.  U ČSJu má tato soutěž také patřičnou podporu, tudíž se tam stahují všichni rozhodčí, kteří budou chybět na mezinárodní soutěži v Novém Bydžově. 
     Není snad nic horšího, než nezajistit na prestižní mezinárodní soutěži kvalifikované rozhodčí. Proto Vás žádám o podporu a pomozte nám situaci vyřešit. Opravdu není chybou pořadatele, že to tak dopadlo. Soutěž se plánuje na období, kdy jiné soutěže nebývají. Bohužel se to letos změnilo.
     Situace je tak špatná, že uvítáme i nové rozhodčí, tedy lidi bez větších zkušeností. Na soutěži bude 5 zápasišť. Tudíž potřebujeme veliké množství rozhodčích. 
     Závěr vysvětlení, proč se do toho angažuji osobně. Mezinárodní turnaj v Novém Bydžově pořádá členský oddíl OSJu Kolín a to je jeden z hlavních důvodů. Dalšími důvody je, že z počátku byla tato soutěž rovněž součástí Polabské ligy, tudíž k ní máme i osobní vztah. No a závěrem, není nám lhostejné, že by měla vzniknout zbytečně ostuda českému judu jenom proto, že někdo výše neuvažoval nad svými kroky a následky, které špatnými rozhodnutími hrozí. 
     Prosím všechny, kteří vyhoví mé žádosti, aby se nám dali vědět na e-mail josef.musil@osju.eu nebo na 605 209 665.
     Doufám, že nás nenecháte na pospas osudu, a že nám pomůžete. Oslovte i své kolegy.
  Předem děkuji za pochopení a pomoc Josef Musil

3. kolo PL za námi

     Dost náročné kolo poznamenalo několik faktorů. Prvním a jasně zřetelným byla velmi vysoká účast rozhodčích. To proto, že proběhla velmi náročná, a do letošního roku nevýdaná, dlouhou dobu připravovaná akce pro rozhodčí z Polabské ligy. Díky podpoře našeho kraje, zejména samotného předsedy pana Karla Dvořáka, se podařilo na ní dostat 3 velmi kvalitní rozhodčí, kteří v roli instruktorů nám pomáhali v lepší orientaci při řízení jednotlivých zápasů. Jejich přítomnost byla pro nás velmi zajímavou zkušeností a věřím, že nám dost pozitivně zásadního přinesla. Těmto pánům, mezinárodnímu rozhodčímu p. Karlovi Dvořákovi, a národním rozhodčím p. Karlovi Tesařovi a p. Martinovi Schusterovi, ještě jednou děkuji za výbornou práci.
     Na soutěži rovněž proběhla druhá (praktická) část školení nových rozhodčích III. třídy a s tím spojený seminář k prodloužení platnosti kvalifikace ostatních rozhodčích, kterým platnost propadala nebo jim za nedlouho propadá. 
     A máme se opravdu na co těšit. Těch nových adeptů bylo opravdu hodně. Někteří jsou jasněsměřovaní do Polabské ligy, tak by o rozhodčí neměla být nouze.
     Dalším faktorem, který ovšem nebyl tak pozitivní, byla skutečnost, že se nám jedinou chybou pokazilo nalosování a tím se posunul začátek o 1 hodinu, což bylo pro nás velmi nepříjemné, ale ne katastrofální. Našemu týmu STK (Novotný, Šedivý) se podařilo nepodlehnout panice a vše v jednom tahu dořešit. Pak už měla soutěž hladký průběh a poslední zápas jsme ukončili v 18,00 hod. 
     Při soutěži nás také trošku pozlobila technika, kdy začal jeden z notebooků trucovat. Naštěstí byl trvale po ruce Martin Musil, který vše řádně při soutěži opravil. 
     Malinko nás zdržovali i sami rozhodčí, kteří si vše stále dokola přehrávali, ale když to bylo k dobrým účelům, které povedou k jejich zkvalitnění, tak proč ne.
     Soutěž měla velmi dobrou účast - 256 dětí z 28 oddílů. Na to, že v Praze proběhla velmi významná soutěž USK cup, tak to je velmi dobré. Koneckonců jsme jí i takovou předpokládali.
     Soutěž byla náročná, ale povedla se. Nyní se bude vše rozebírat a vyhodnocovat. Zaměříme se, jako vždy, nejenom na úspěchy, ale hlavně na chyby a různá možná vylepšení. Děláme zkrátka vše, aby naše PL byla špičkovou soutěží.

 

3. kolo PL 2015 - Kolín

Blíží se další kolo Polabské ligy v Kolíně (16. května 2015). Pořadatelem je tradičně TJ Start Kolín a místem konání je sportovní hala Bios ve Vávrově ulici. 
Nezapomeňt

e na akci, kterou pořádáme společně s našim krajem. Nejenom, že naší soutěž posílí nováčci z řad rozhodčích, kteří za odborného dohledu složí praktické zkoušky, ale navíc se do Kolína sjedou instruktoři, kteří nám mají být oporou ve zvyšování úrovně rozhodování. Především nám ukáží jak nahlížet na jednotlivé zápasy a jak se orientovat v nových pravidlech. Apelujeme proto na všechny rozhodčí z PL, aby se této akce aktivně účastnili. Nebylo by dobré, aby naše usilovná práce přišla na zmar.
Všichni rozhodčí, kteří se této akce budou aktivně účastnit obdrží potvrzení o absolvování školení, které jim prodlouží licenci. 
Rozpis soutěže zde  

SK sambo Kolín začíná s výcvikem sebeobrany

Chtěli bychom informovat všechny zájemce o výcvik reálné sebeobrany, že s výcvikem začneme již v úterý 28. 4. 2015 od 17,00 hod. do 18,30 hod. Za tuto jednotku se nic platit nebude. Jde o “nultou hodinu”
Cena za každý měsíc (od května) je stanovena na 250,- Kč. Přes školní prázdniny se necvičí. Výcvik je realizován pod Sportovním klubem sambo Kolín. V ceně jsou zahrnuty veškeré tréninkové náklady + následná registrace u ČSJu nebo jiné obdobné organizace (kvůli pojištění).
Jelikož jde o rozjezd cvičení, nemusí se nás sejít mnoho, přesto jsem připraven cvičení zahájit i s minimálním počtem. Josef Musil
www.sportkolin.cz

Podpora Polabské ligy

Děkuji, jménem svým i jménem OSJu Kolín, že mnozí z vás podporujete naší - vaší soutěž Polabskou ligu. Na facebooku stačí dát jedno logo PL a hned jdou podporující ohlasy ze všem možný směrů.
Snad je to díky tomu, že Polabská liga má duši. Má svojí tradici a hlavně, není to soutěž jednoho muže. Kdysi nás  soutěž zakládalo pár jedinců. Měli jsme radost, že jsme dokázali pro Kolín, udělat něco tak velikého a hezkého. Zvláště to bylo patrné v době, kdy tady bylo velice málo soutěží pro mládež. U nás v kraji byl vlastně jenom krajský přebor a nic víc. Děti začali opravdově soutěžit. Hned od začátku jsme měli několik kol. Část jich byla v Kolíně a část ve Velimi.
Dnes má Polabská liga kolem sebe hodně šikovných lidí, kteří připravují každoročně jenotlivá kola PL. Má i své rozhodčí - srdcaře, kteří na soutěž jezdí, pokud ne od samého začátku, tak minimálně přes 10 let.
Máme svůj broušený pohár, plakety a ceny, které se udělují jen pečlivě vybraným jedincům. 
Polabská liga má, i díky vám, svojí budoucnost. Není ani tak důležité, kdo kdy kde vyhrává, ale jak spolu vycházíme. A to nám opravdu jde.
Přeji vám všem hezké chvíle na naší - vaší Polabské lize.
Ještě jednou děkuji za podporu
Josef Musil

Školení trenérů a rozhodčích

Středočeský kraj - KSJu pořádá školení trenérů a rozhodčích. Více informací zde:
Skoleni-rozhodcich-iii
Skoleni-treneru-iii

SK sambo Kolín - oddíl sebeobrany

Oddíl zahajuje nábor do výcviku reálné sebeobrany. Cvičení bude probíhat na sportovní hale Bios - Vávrova 814, 280 02 Kolín 4 v přístěnku juda na zápasovém podkladě (tatami). Cvičení povede kvalifikovaný trenér a instruktor Josef Musil. Zájemci se mohou hlásit na josef.musil@osju.eu nebo na 605 209 665. Bližší informace naleznete na stránkách klubu www.sportkolin.cz

Organizační tým SK sambo Kolín - oddíl sebeobrany.

Úpravy pravidel pro mládežnické kategorie v rámci ČSJu

     Český svaz juda vydal novou úpravu pravidel u mládežnických kategorií. Navazuje tak na seminář z 1. března, který se konal na Folimance. 
     Podle uvedených změn, lze konstatovat, že se nám v rozhodování nic moc nezlehčilo a dětem (i trenérům a doprovodům) narůstá opět nepřehlednější situace.
     Kdy konečně kompetentní pochopí, že v jednoduchosti je síla? Že neustálé změny nikomu neprospívají? Nebylo by lepší udělat jednu finální změnu a nechat to tak na několik generací? 

     No, nedá se nic dělat. Je to tak, jak je, a nás čeká nové učení, nové vysvětlování.......

Více ke změnám naleznete zde

Páčení u starších žáků

Osobní názor J. Musila:
Páčení a starší žáci?
Přišlo to nečekaně. Prý si za to můžeme sami. Na srazu trenérů to část přítomných prosadila. Proti tomu bych snad ani nic neměl. Co je ale zarážející, je fakt, že to přišlo bez nějaké větší přípravy. 
Vědom si nastalé situace, jsem trnul v Benešově na soutěži, kdy neuhlídám nějaký zápas a někomu se urve ruka v lokti. Dost nesnesitelné pomyšlení. Ale tak to skutečně vypadalo. Pár nažhavených dětí, které se páčení naučily, ale nikdo jim asi neřekl, že to nemohou prorvat na doraz. No, a druhá část dětí, která snad o tom ani nevěděla, že se dá páčit. Tedy, pokud zapomenu na to, že o tom řádně ještě před soutěží informovala přítomné hlavní rozhodčí paní Hronová.
Jak v úvodu píši. Někdo namítne, že se dává technický ipon. Jenže, ty děti jdou do toho páčení bezhlavě a hlavně hodně rychle a plnou silou až dokonce!!! Je úmění včas zvolat ipon - soremade. A také je otázkou, zda na to útočící závodník bude řádně reagovat. Měl jsem snad štěstí.
Opravdu snad ani nejsem proti páčení. I když jeho zastáncem také ne. Ale mělo by to být řádně připravené pro nácviky apod.
A hlavně, proč se neustále mění ta hrozná pravidla? Komu to prospívá?
Závěrem žádám všechny trenéry. Učte děti páčit a včas vzdávat zápas nejenom při páčení, ale i škrcení!!!
Nechtěl bych vídat na soutěžích ulámané ruce.
Přeji hezký den a žádný zbytečný úraz
Josef Musil - trenér a rozhodčí

Michal je zase třetí na významném turnaji!!!!!


Michalovi se opravdu daří. Dokázal, již potřetí za sebou, vybojovat pro naší zemičku 3. místo v prestižních světových soutěžích. 
Michal Horák má našlápnuto na OH!!! Snad se mu bude nadále dařit a až dojde na ty vysněné dny, tak bude v pohodě.
Hodně štěstí Michalovi si přejí nejenom účastníci PL a lidé z jeho okolí, ale i celá sportovní veřejnost, které dělá Michal poslední dobou hodně radosti..

ČSJu zpráva:
Z jihoamerického turné má Michal Horák do třetice bronz

22.03.2015

Na závěr jihoamerického turné vybojoval Michal Horák v argentinském Buenos Aires na turnaji Continental Open třetí bronz. Po vítězství nad Američanem Iminovem podlehl Mascetimu z Itálie. V utkání o bronz pak před časovým limitem porazil Brita McIntoshe. Celkově si na turnajích v jižní Americe připsal M. Horák 120 bodů do olympijské kvalifikace.

David Klammert byl na turnaji vyřazen v prvním kole.

Foto použité ze zdrojů ČSJu.

Schůze VV OSJu Kolín

Připomínáme, že již tuto neděli od 18,00 hod proběhne na hale Bios (Vávrova 814, Kolín4) schůze VV.
Hodnotit budeme poslední kolo PL 2014 a dvě letošní kola. Dále vliv nového SŘ OSJu na PL a mnoho dalšího. Žádáme členy VV o potvrzení účasti. Děkujeme.

Další úspěch Michala Horáka

Michal Horák vybojoval na americkém turné další bronz

Michal Horák získal o víkendu další bronzovou medaili. Nyní na Americkém poháru v Montevideu. Navázal tak na stejný úspěch z minulého týdne v Santiagu de Chile, kde podlehl jen Rusovi Renatovi Sajdovovi. Na čtvrtého muže světového žebříčku ve váze nad 100 kilogramů nestačil i tentokrát a znovu v semifinále. 
Zatímco v Santiagu prohrál s bronzovým medailistou z mistrovství světa už po 12 sekundách, nyní favoritovi odolával více. Sajdov nejprve zabodoval na juko, po minutě a půl však přidal i rozhodující ipon.Předtím sedmadvacetiletý Horák jasně porazil na ipon Kanaďana Ignacia Rodrigueze i Ekvádorce Freddyho Figueru, s přehledem zvládl i zápas o třetí místo se Španělem Davidem Fernándezem, který rozhodl už po minutě. Připsal si tak dalších 40 bodů do světového žebříčku a kvalifikace o olympijské hry.

Michal Horák k dnešnímu výkonu uvedl: Všechny dnešní zápasy se mi vešly mezi minutu a minutu a půl. Pralo se mi dobře, házel jsem, jen na Saidova neumím. Ať jsem to zkoušel zleva nebo zprava, vždycky jsem v úchopu prohrál a spadl. Trochu mě mrzí, že jsem se tu ještě nepodíval do finále, ale za bronz jsem vděčný. Ještě mám jednu možnost v Argentině, tak snad to vyjde tam.

pozn.: převzato ze stránek ČSJu.

Úvodní stránka

Michal Horák vybojoval v Chile bronz

Michal Horák dosáhl na další svůj životní úspěch, kdy vybojoval po dvou vítězstvích a jedné prohře bronzovou medaili na špičkovém turnaji Continental Open v Chile. Nyní ho čeká, společně s kolegou z repre, turnaj v Uruguayi.
Michalovi blahopřejeme a děkujeme, že je stále pro všechny účastníky (členy rodiny) Polabské ligy vzorem.

Použité foto je ze zdrojů ČSJu.

2. kolo PL za námi

     V sobotu proběhlo druhé kolo letošního ročníku PL. Účast 290 závodníků sice nepřekročila loňský rekord, ale byla podle očekávání zase velmi náročná.
     Soutěž proběhla tradičně na 3 tatami. Začalo se takřka v 11,00 hod., po úvodním vystoupení místní taneční skupiny a zahajovacím nástupu, kde se ještě předávalo několik cen, včetně pohárů, z Velimi. 
     Nejprve přišla na řadu skupina s kategoriemi U9 a U11, kde skončilo vážení v 9,30. Tyto velmi početné kategorie byly hotové již kolem 13,00 hod. Po nich, kdy došlo k dodání tabulek se plynule přešlo ke zbývajícím kategoriím U13 a U15, které se vážily až po 11-té hodině do cca 12,00, kde následovalo losování a kopírování. Ty se podařilo dosoutěžit, včetně zápasů mimo soutěž za pouhé 4 hodiny, tedy těsně před 17,00 hod. Vezmeme-li to podle časů v poměru k počtům zápasů, tak jde o velmi dobrý čas.
     Rozhodčím, kterých bylo málo, se podařilo velmi dobře zvládat řízení celé soutěže bez zbytečných průtahů a jejich výkon byl také na dosti dobré úrovni. Ne, že by se někde něco nezpolemizovalo, ale celkový dojem byl velmi dobrý. Ještě jednou všem rozhodčím děkujeme. 
     Náročné bylo i vlastní řízení soutěže, kdy hodně kategorií bylo velmi silně obsazeno. Pak nezbývalo nic jiného, než-li dělit veliké tabulky na 2 skupiny. Ale i tak těch systémů s opravami bylo velmi mnoho. A nasazovat do pavouků a oprav při takové zátěži není nic jednoduchého ani pro zkušené rozhodčí.
     Pořadatel si dal velmi záležet, což bylo vidět na každém kroku soutěže. Kladné hodnocení bylo slyšet nejenom na oficiálních místech ale i mezi návštěvníky. 
     Druhé kolo je tedy za námi, snad se povedou i ty ostatní. Nyní je řada na Kolíně, jak tam se povede.

Koučink dětí

Nově se můžeme setkávat na soutěžích s velmi zajímavým projektem, který má za cíl chránit malé děti před zbytečnou psychickou zátěží, kterou jim první starty na soutěžích přinášejí.
Jedná se o pravidla, která upravují chování trenérů a dalších doprovodů dětí.
Více zde:  Pravidlo-pro-koucink-mladat

2. kolo PL Chlumec nad C.

Druhé kolo se blíží. Již příští týden v sobotu 28. 2. 2015 se setkáme v Chlumci nad Cidlinou. Všem zájemcům o účast připomínáme, že je nutné se řádně přihlásit. Snad nenastane obdobná situace, jako v minulém roce, a účast se nedostana nad magickou třístovku. 
Přejeme hezké zážitky.

Aktivity z Čáslavi

Čáslavský oddíl pro nás připravil několik dalších akcí pro letošní rok.

2. 4. - 4. 4. 2015 Velikonoční Judocamp Čáslav
 
Na Velikonoční svátky nás čeká další sportovní akce, kterou po
Fotkavede Martin Horský a s ním povede tréninky i Lucie Chytrá. Kemp je určen pro kategorie U13, U15, U18 a U21. Těšit se můžete nejenom na nácviky technik, kondiční přípravu a randory, ale i na jiné aktivity.

Bližší info: http://www.judocaslav.cz/campy?lang=

Letní soustředění Doksy
12. - 22. 8. 2015 pro kategorie U15, U18 a U21
15. - 22. 8. 2015 pro kategorie U9, U11 a U13

Fotka
Stejně tak, jako v jiných letech, pořádá čáslavský oddíl juda další soustředění. Jistě půjde opětovně o atraktivní záležitost a pořadatel si připraví pro účastníky mnoho zajímavých akcí. V letošním roce se na táboře spolupodílí SG Kladno pod vedením Lucie Chytré.
Bližší info: 
http://www.judocaslav.cz/soustredeni?lang=
Další akce - tábor nejenom pro judisty
4. - 11. 7. 2015 Hotel Agnes Bohdaneč
Hned na začátku prázdnin pořádá oddíl tábor nejenom pro Fotkaděti od 6-ti let, ale i pro ty dříve narozené. A nemusí se bát ani ti hodně dříve narození. I oni mají šanci.
Hotel Agnes a hezké prostředí s nemalou nabídkou sportovních aktivit, dávají nepřeberné možnosti sportovního vyžití. Tábor je tradičně zaměřen i na kola.
Hlavním vedoucím je pan Martin Horský.

Aktivity z Nového Bydžova

Výcvikové tábory, kempy a tréninkové srazy pořádané KSJu Hradec Králové

Obdrželi jsme plán na velmi zajímavé akce pořádané KSJu Hradec Králové pro kategorie U15, U18 a U21. Kempy a tréninkové srazy povedou velmi kvalitní trenéři pánové Jaroslav Hnát a Jakub Mareš. Termíny: 18.2., 4.3., 9.-12.3., 25.3., 1.-4.4., 8.4., 13.5.
Více o jednotlivých akcích naleznete v našem kalendáři, v sekci kempy judo - http://www.osju.eu/kalendar/kempy-judo
Věříme, že to pro zájemce bude velmi přínosné.

Tábor oddílu SKP Judo Nový Bydžov s předstihem:
15. - 24. 7. 2015 Tábor judo Vítkovice.
Letos pořadatel opět pořádá velmi zajímavé akce, kde pro děti mezi nejatraktivnější patří kempy, soustředění a závody nejennom v ČR, ale i v zahraničí. Samozřejmě nezapomenul ani na léta úspěšné tábory a jeden pořádá i letos v Krkonoších. Podrobnější informace naleznete v našem kalendáři v sekci "Soustředění - tábory" 
http://www.osju.eu/kalendar/soustredeni---tabory

Nebo přímo u pořadatele - p. Jaroslava Hnáta
http://www.judonb.cz

SKP Judo Nový Bydžov
ZŠ Karlova 209,
504 01 NOVÝ BYDŽOV

Návrh úprav pravidel pro mládež

Od ČSJu je nyní oddílům rozesílán návrh úprav pravidel pro mládežnické kategorie, který bude prezentován na semináři rozhodčích a trenérů. Tento materiál má sloužit trenérům a rozhodčím k základní orientaci v připravovaném materiálu a pokud budou mít zájem, mohli do něj ještě nějak zasáhnout. Svaz to pro nás nachystal tak, aby si každý zájemce mohl připravit své otázky a případné další návrhy na setkání trenérů a rozhodčích, které se koná 1. března 2015 v Praze na Folimance. 
Po této akci bude konečný návrh schválen výkonným výborem ČSJu. 
Není ke škodě se s tímto materiálem seznámit, případně ho připomínkovat přímo nebo přes své zástupce, kteří se zmíněné akce budou účastnit.
Návrh úpravUpravy-pravidel-pro-mladeznicke-kategorie

Pozvánka na odborný seminář

Kolega - lékař a trenér v jedné osobě, nám poslal zajímavou pozvánku na seminář s velice aktuální tématikou - zdravotní prohlídky. Pokud budete mít zájem, lze se této akce účastnit.
PodrobnostI:  Seminar-ke-zdr-prohlidkam

Seminář trenérů a rozhodčích

1. března 2015 - Praha Folimanka
Seminář bude věnovaný novým pravidlům a diskuzi k dalším možným úpravám. J
e také příležitostí pro obnovu nebo prodloužení kvalifikace rozhodčího. Účast ale doporučujeme i judistům, kteří se chtějí v pravidlech juda řádně orientovat. 
Podrobnosti o semináři naleznete na stránkách ČSJu, který je organizátorem celé akce.

bližší info.: 2015-03-01-pozvanka-na-seminar-r-a-t

Směřnice lékařské prohlídky

Zvláštní směrnice ČSJu o zdravotních prohlídkách
Musí se přiznat, že se svaz opravdu snaží. Ale je tohle ta správná cesta? 
Co tomu budou říkat rodiče dětí, po komunikaci s lékaři, kteří se řádně řídí svojí směrnicí? Nebudou z nás a té situace znechuceni? Zvláště, když po nich budeme požadovat, aby se o tom, že jejich dítě dělá judo, raději ani nezmiňovali.
Proč na nás svaz přenáší svojí zodpovědnost za lékařské prohlídky?

Za co bude trestat disciplinární komise závodníky bez prohlídek? Za to, že jim není svaz schopen zajistit řádnou legislativu, která by tyhle problémy nevytvářela?
Nebylo by lepší vyvíjet tvrdší tlak na příslušné ministerstvo, které za neuváženým rozhodnutím stojí?
Tady je ta směrnice, kterou se svaz snaží situaci řešit. Doufejme, že zároveň vyvíjí potřebný tlak na zákonodárce.

Smernice-csju-o-zdravotni-zpusobilosti-aktivnich-clenu-csju

Josef Musil

Shromáždění delegátů ČSJu

Kocourkov po Česku?
Dnes jsme se sešli v Praze, abychom rozhodli o dalším směřování juda v ČR.
Dozvěděli jsme se od našeho vedení hodně o dění ve svazu, a přiznám se, že to s těmi výsledky za minulé období, nebylo tak špatné. Konečně je nějaký dost slušný rozpočet, svaz se stará i o kraje, které mohou pomáhat nám apod. Jenom jsou rezervy získávání peněz od soukromých subjektů.
Ovšem, občas ta úroveň a průběh jednání..... 
Někdo byl řádně na přednes připraven, ale někteří se, slušně řečeno, nepřipravili vůbec. Kontrolní komise ČSJu vypadá spíše jen jako kosmetická záležitost svazu. Zprávy o činnosti svazu nám těžko mohly něco konkrétního o dění přiblížit. Dokonce ani hlasování zřejmě neproběhlo podle řádných regulí. Poměrně dost značná část lidí si klidně odešla mimo sál a neúčastnila se takřka žádného hlasování. Přesto se dozvíme, že některá hlasování proběhla se 100% účastí přítomných.    
Ale co na tom záleží. Chtěl-li někdo změnu, měl podat řádně návrh. Pokud ne, nebo byl-li pohodlný o změnách vůběc hlouběji přemýšlet, tak se choval jako já a vše nechal v režii současného vedení. Koneckonců si nevedlo tak špatně. 
Ale mohlo by být lépe? Snad, ale jak vybrat to správnější vedení svazu?
Všichni kandidáti nám slibovali změny k lepšímu, tak snad jim to vyjde a nám se povede lépe.
A proč v úvodu ten Kocourkov?
No, koho by to nenapadlo, ze způsobu řešení některých palčivých problémů juda v ČR.
Jednou z perliček jednání bylo vedením svazu informování pléna, na podněty kolegy Horského (Čáslav), že lékařské prohlídky sice musejí být, ale že je nikdo kontrolovat nebude, protože stejně nejdou pro mladší závodníky zajistit. A co právní pohled na případné úrazy? To se prostě neřeší! Když to zkrátka nejde, tak se to tak nechá. Vedení také zapomenulo, že nás nedávno informovalo o vyřazení juda ze seznamu nebezpečných sportů. Naše následná snaha přesvědčovat lékaře, že v seznamu již nejsme, z nás udělala přinejmenším pomatence. A to nás opravdu dost mrzí. 
Další perličkou byla informace o pravidlech, které se "nemají (tak jako tomu bylo posledně) měnit do OH", přitom již v březnu dojde ke změnám u mládeže. Také je zarážející, že u některých sousedních států už nová pravidla platí.
Kolega Včeliš (Mladá Boleslav) k tomu, za podpory většiny účastníků, podotkl, že neustálé změny pravidel poškozují nejenom judo, ale jsou především zdrojem nesnází u dětí, kdy je jeden rok něco učíme a druhý rok je to složitě odnaučujeme. Komu ty změny vůbec prospívají?
Také jsme se více dozvěděli o práci na novince "Judo do škol" Já k tomu podotýkám, jaká novinka. To už tady bylo a nejenom u juda, tak o jakou novinku se jedná? Jenom u nás v Kolíně jsem tento projekt velmi úspěšně realizoval v roce 1988 na 3. ZŠ v Kolíně, kde jsem měl 2 celé třídy juda. Běželo to celých 5 let. Navíc je nutné si uvědomit, že judo na školách bude do doby, kdy na tom bude záležet ředitelům škol, pak to zruší. Stejně tak to bylo u nás. Také se musí brát na zřetel, že tyto snahy jsou i u jiných sportů, kde je úspěšnost prosazení takřka mizivá. Problémy jsou i s vlastní výukou TV na školách.
Rovněž víme, jaký je současní stav u SG a různých středisek. Kolik schopných trenérů přišlo o "svá" střediska.
To nám připomíná další "novinku". Nedávno prosazené pozice cvičitelů, které jsme již dávno před tím dávali na svaz jako připomínku apod. Už tehdy nám byla slíbená realizace. Ale zde se musí přiznat, že se to konečně podařilo našemu KS dotáhnout do úspěšného konce. Tak ani nezáleží, kdo s tímto požadavkem  - návrhem došel dříve.
K závěru:
Setkání delegátů se účastnilo mnoho významných osobností juda nejenom těch na vysokých místech, ale i těch poctivých řadových vzorů z našeho mládí. To bylo snad nejpříjemnější na setkání.
Dobré také je, že se naši zástupci uplatňují nejenom na evropské půdě, ale i na té nejvyší - světové. Ať již jde o funkcionáře, rozhodčí, nebo i závodníky.
Jednání se účastnil předseda ČOV pan Jiří Kejval (dlouholetý veslař), místopředseda EJu p. Michal Vachůn (bývalý dlouholetý repre trenér ČSJu) a sportovní ředitel IJF p. Vladimír Bárta (dřívější akademický MS a náš dlouholetý reprezentant). 
Bylo zajištěné i slušné občerstvení a nikdo nedělal zbytečné průtahy. 
Novému vedení svazu přeji hodně úspěchů.
A Vladimírovi, se kterým jsem se příležitostně "prával" v otevřených randori zápasech na Folimance, přeji dodatečně vše nejlepší k jeho "60". Snad si ještě na mě (tehdy mladého a hubeného zvodníka - 67,5 kg) tento skvělý člověk a špičkový judista vzpomene.
Josef Musil - delegát s pouhými 5-ti hlasy.

1. kolo PL je za námi

Dnešní kolo ve Velimi bylo dost náročné a vyčerpávající. Minimálně pro všechny, co se podíleli na přípravě a průběhu vlastní soutěže.
Tak vysokou účast (222 závodníků) na 2 žíněnkách nikdo nečekal. Vždyť se ve Velimi ubrala kategorie starších žáků a žákyň. Navíc v ČR proběhlo souběžně více soutěží.
Čistý čas soutěže se dá počítat od 11,00 hod. do 18,00 hod. - to je 7 hodin, což sice není špatný čas, ale bylo to vysilující i pro samotné děti. Něketré čekaly na své zápasy i dlouhé hodiny. Bohužel jsme nemohli pustit všechny závodníky ve stejný čas na zápasiště. To se prostě nedá. Většina lidí to chápala a pokorně čekali až na ně - jejich ratolesti došla řada.
Pro Velim byla letošní účast rekordní. Nikdy v historii na kole ve Velimi nebylo více dětí. Ale je to ještě přínosem pro tak malé prostory? I pořadatelé přemýšlejí, jak příště dostat početní stavy pod větší kontrolu. Bohužel ještě stále jezdí na soutěže oddíly, které se řádně nepřihlásí.
Nebýt pár jedinců, přesněji jednoho páru (2) z jednoho oddílu, kteří nám znepříjemňovali život nekorektními připomínkami, neustálými vyrušováním v pracovní činnosti, pokusy zasahovat do řízení soutěže ve prospěch svého oddílu, lživými výroky, provokačními řečmi za zády, tak jsme soutěž zvládli v dobrém prostředí, plném pochopení a uznání. Těmto jedincům bych doporučil, pokud tak chtějí pokračovat, aby k nám už raději nejezdili. Děti mohou, ale tenhle "doprovod" si mohou nechat doma.  
A dá se nám něco vytknout? Samozřejmě, že dá.
Stále je co zlepšovat. Mohli jsme zkrátit některé prodlevy při řízení soutěže, trenéři zase mohli lépe děti připravovat na jednotlivé zápasy a děti mohly dávat větší pozor a včas nastupovat k jednotlivým zápasům.... Tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. 
Finální hodnocení bude příslušet VV OSJu Kolín.
Přesto si myslím, že všichni rozhodčí a pořadatelé odvedli poctivý kus práce a za to jim patří dík. 
Výsledky kola se průběžně zpracovávají. Ovšem díky současné veliké vytíženosti zpracovatele to může trochu déle trvat. Děkujeme za pochopení.
Josef Musil

Některé novinky ze setkání trenérů a rozhodčích

V sobotu 10. ledna se uskutečnilo setkání trenérů a rozhodčích v Kralupech nad Vltavou. Velmi zajímavé setkání se neslo nejenom v praktických ukázkách technik, ale i v zaškolení na obsluhu technického vybavení našeho kraje. Šlo zejména o časomíru - ukazatele a Care system.
Zajímavé bylo i získání nových informací z dění kolem juda.
Některé informace zde ve zkratce:
- stravné pro rozhodčí se zvýšilo z původních 65,- Kč na 70,- Kč
- lékařské prohlídky být musejí, ale na soutěžích se zpravidla nekontroluji. 
Prokazují se tehdy, je-li to uvedeno v rozpise soutěže nebo dojde-li k úrazu. Pokud tak nelze učinit na místě, má závodník na prokázání 10 dní. Neučiní-li ve stanovené lhůtě, je ohrožen řízením disciplinární komise, která mu může např. uložit poměrně vysokou pokutu.
Na M ČR se lékařská prohlídka bude prokazovat.
- platnou zdravotní prohlídku lze získat u dětského, obvodního nebo sportovního lékaře. Při startu ve vyšší věkové ktg. (dle SŘ) musí být prohlídka výlučně od sportovního lékaže.
propozice musejí být opatřeny speciálním dodatkem, kde se upozorňuje, že soutěžící berou na vědomí některé aspekty veřejně přístupné soutěže (focení, data....).
- již by se nemělo pokřikovat na závodníky. Jsou stanovena nová pravidla.
informace kolem centrální evidence
- informace k VH ČSJu
1. března proběhne v Praze na Folimance seminář rozhodčích a trenérů. DOPORUČUJEME ÚČAST!! Vše se bude točit kolem aktuálních - nových pravidel. A s ohledem na výše uvedené nástiny novinek, je o co se zajímat.
- info o plánovaném školení rozhodčích 2. a 1. třídy ve Žďáru nad Sázavou

Více na:
http://www.czechjudo.org/2014-novinky-schvalene-vvhttp:

http://www.czechjudo.org/

http://www.czechjudo.org/2015-vh-uvodni


Nový SŘ OSJu Kolín pro PL

Na našich stránkách je aktuaálně umístěn soutěžní řád PL v sekci "Technická část" 
http://www.osju.eu/technicka-cast/soutezni-rad-pl

Ještě sem musíme dohrát přílohy.

Doporučujeme si ho před účastí na prvním kole PL pročíst. Kdo byl na posledním kole PL 2014, mohl ho obdržet i v tištěné verzi.

Hlavní změny? 
- Kategorie U9 se nově nezapočítává do výsledků družstev. Děti, této ktg., mohou startovat jen v systému každý s každým do max. počtu 4 ve skupině. Pokud jich bude v hmotnostní ktg. málo, lze sloučit chlapce s dívkama. Každý z této ktg. obdrží minimálně diplom. 
Snahou je netlačit na tuto kategorii, aby nutně vozila výsledky klubům. Rovněž by měl být start, pro tyto děti, motivující k další sportovní činnosti.
- Je upravené bodování,
- U tabulky - velké skupinové se "perou" opravy o třetí místa. Tady bylo vyhověno některým připomínkám, že někteří, ve skupinách, méně úspěšní závodníci, získávají automaticky třetí místo bez dalších zásluh. Mnohdy jim stačilo pouhé jedno vítězství. Nově se tedy budou muset o třetí místo utkat.
- Jsou upřesněné postupy ve vyhodnocování družstev.

Aktuálně - leden 2015

Již v sobotu 17. ledna nás čeká 1. kolo PL 2015 ve Velimi. 
Základní informace jsou uvedeny v propozicích, které jsou uvedeny na těchto stránkách. 
Pozor - nestartuje starší žactvo. Nezapomeňte se včas a řádně přihlásit. Děkujeme.

Středočeši - již tuto sobotu 10. ledna proběhne setkání trenérů a rozhodčích v Kralupech nad Vltavou, kde je na programu, mimo jiné zaškolení na CARE SYSTEM. http://stredoceskyjudo.cz/kalendar/

Večer 10. ledna pořádá pro všechny přátele juda oddíl judo Čáslav tradiční PLES. Tato zajímavá akce je i velmi odbrou příležitostí pro přátelská setkání.
http://www.judocaslav.cz/

V sobotu 24. ledna pořádá členský oddíl PL atraktivní Velkou cenu České Třebové. Více na propozicích, které jsou umístěné na těchto stránkách nebo informace najdete na stránkách oddílu juda z České Třebové http://www.judoceskatrebova.cz/.
Bohužel jim účast tradičně kazí ČSJu pořádáním volební VH ČSJu, kam budou muset jet někteří funkcionáři klubů.

Přejeme dobré lednové zážitky

Ještě jednou k finále PL 2014

Finále Polabské ligy je (naštěstí) vždy plné emocí. Tím je jasné, že jí oddíly berou vážně a o to nám všem jde. 

Kolin-030
Ovšem letos bylo mnohem více vidět, jak předešlé roky, že si vítězství oddíly mezi sebou přejí. Že umějí porážku brát s jistou nóblesou. Že si dokáží navzájem ocenit dobré výkony a to je snad to nejhezčí na PL, co může být.
Polabská liga už není "puťák", jak tomu bylo, podle některých, kdysi. 
Ale osobně nemám nic proti "puťákům", naopak. Jsou potřebné pro začínající judisty. Hrají velmi důležitou roli v celém našem systému. Už jenom proto si všichni pořadatelé malých soutěží zasluhují naší velikou úctu. 
Kolin-050
Nikdy není a nebude velikých soutěží bez těch malých.
Proto, pokud pořádá někde nějaký malinký oddíl ještě menší turnajík, a třeba i horší kvality v nevyhovujících podmínkách, musí mít naše uznání, protože nebýt těchto turnajů, nebylo by dnes ani toho našeho.
Moudří tohle vše vědí a malým turnajům se nesmějí, ale sami takovéto turnaje pořádají. Jedná se o oddílové nebo skupinové turnaje.
Nedávno proběhlo několik oddílových turnajů v oddílech PL. Např. nejúspěšnější oddíl PL, Nový Bydžov uspořádal 
Kolin-100
pro své děti turnaj přípravek, SK sambo Kolín pořádal obdobný v úterý, TJ Start Kolín včera, a co mám informace, tak Čáslav ho pořádá tuto sobotu. 
Nebude trvat dlouho a tyto děti, z těch malých turnajů, snad uvidíme na naší Polabské lize. Přeji tedy za nás těmto malým bojovníkům a bojovnicím moc hezké zážitky z obdobných turnajů a těšíme se na vás na PL. Abychom vás více motivovali, prokládáme tento malý článek snímky letošního vítěze Polabské ligy Chlumce nad Cidlinou
Kolin-095
 . Přeji všem dětem i jejich trenérům, rodičům, ale i přátelům juda, hodně štěstí v roce 2015 a moc hezké a klidné svátky.

Josef Musil

Snímky nám dodal pan ing. Karel Vopálka z Chlumce nad Cidlinou. Více jeho snímků naleznete ve fotogalerii. Moc děkujeme.

Doufáme, že příští rok obdržíme snímky i zjiných kol PL. Bohužel se věnujeme plně organizování a rozhodování soutěží a na pořizování snímků nemáme čas.

Ještě bych chtěl poděkovat za podporu z našeho kraje a města.

Konečné pořadí PL 2014

Poslední kolo PL bylo pro pracovníky STK napínavé od začátku až do konce. Pořadí se měnilo každou ukončenou tabulkou a hrozilo, že se bude muset dojít, při rovném počtu dosažených bodů k širšímu rozboru jednotlivých výsledků. Nakonec oddíl T.J. Sokol Jihlava odskočil a záskal zasloužilý náskok 4 body (30 bodů) před druhou Čáslaví, která vybojovala 26 bodů. Na třetí pozici skončil oddíl z Chlumce nad Cidlinou se ziskem 24 bodů. O čtvrtou až pátou pozici se podělili oddíly Judo Česká Třebová a Judo Orel Žďár nad Sázavou se zisky 21 bodů. Těsně za nimi (6.-7. místě) skončily oddíly TJ Auto Škoda Mladá Boleslav a SKP Judo Nový Bydžov se ziskem 20 bodů. Oststaní oddíly již poznamenal větší bodový rozestup.
Vítězem posledního kola se tedy stala Jihlava, které k velmi hezkému výkonu blahopřejeme.

Celkové vítězství v PL 2014 si odvezl oddíl z Chlumce nad Cidlinou,  který utekl pronásledovatelům o úctyhodný náskok 26 bodů. Na druhé pozici skončil oddíl z Čáslavi se ziskem 133 bodů a o pouhé 2 body za Čáslavé na se třetí pozici umísti oddíl z Nového Bydžova. Dlouho byla ve hře i Česká Třebová, která nakonec skončila na hezkém 4. místě zase o pouhé 2 body před oddílem na 3. pozici.

Konečné umístění, které musí ještě předseda STK překontrolovat a VV OSJu Kolín schválit.