judo Velim
Judo Sokol Velim
Ing. Stanislav Jakl
737 457 070
Sokolská 231
281 01 Kolín
Oddíl juda Sokol Velim vznikl v roce 1975. U jejího zrodu byli br. Karel Strnad a bratr Dr. Miroslav Procházka. Byl vždy centrem výchovy ke sportu a pocitu sounáležitosti, poskytoval dětem a mladým lidem podmínky ke sportovnímu vyžití. V rámci celé jednoty byly pořádány i letní tábory pro děti.
Oddílem prošel značný počet dětí nejenom z Velimi, ale i z okolí. I když oddíl nebyl zaměřen na vrcholový sport, mnozí členové oddílu dosáhli úspěchů i ve významných soutěžích. Přeborníky kraje se stali Pavel Kolář, Petr Škopek, Jana Sahulková, Ivana Voslařová, Martin Líbal, Martin a Pavel Homokyové, Gábina Kolaříková, Lucie Dvořáková, Karel Strnad. V pozdějších letech navázali na tyto úspěchy Josef Vyskočil, Martin Rybář a Karel Strnad úspěšnými starty na mistrovství ČR.
V současnosti má oddíl 20 členů. Tradičně jej vede Karel Strnad, Milan Novotný, Jan Zvěřina.
Výrazem dlouholeté tradice jsou i turnaje judo ve Velimi, na kterých se setkávají mladí sportovci z celé ČR.
Historie - 2014 - SOKOLOVNA - ČÁSTEČNÁ REKONSTRUKCE
Původní Sokolovna byla postavena v roce 1921 z prostředků místní sokolské jednoty. Po letech využívání byla v létech okupace po násilném zastavení činnosti Sokola zabrána jako sklad německou armádou. Těsně před koncem války v květnu 1945 byla budova zničena požárem. Díky obětavosti občanů obce byla v letech 1945 – 47 obnovena. V následujících 40 letech byla prováděna údržba objektu podle dostupných možností, takže se jeho stav postupně zhoršoval. Po roce 1989 a obnovení České obce sokolské se velimská sokolská jednota snažila napravit dluhy předchozího období, běžně dostupné finanční prostředky však stěží pokryly základní
činnost Sokola a provozní náklady (energie, údržba). Navíc se v tomto období projevily v plném rozsahu vážné problémy financování, a to prakticky ze všech myslitelných směrů, dané ekonomickou krizí, kolapsem společnosti Sazka a dalšími nepříznivými okolnostmi. Přesto se podařilo zajistit nutné opravy a úpravy, například
instalaci plynových kotlů ústředního topení, dostavbu sociálního zařízení tělocvičny, výstavbu skladu nářadí, opravu západní fasády, instalaci nových oken tělocvičny, opravu osvětlení a elektroinstalace, a další.
První větší akcí byla v roce 2003 přístavba nářaďovny, kam bylo přesunuto tělocvičné nářadí a stolové vybavení, které ztěžovalo využití velkého sálu pro sport a společenské akce. Další pak dostavba sociálního zázemí pro cvičence, které se začalo původně stavět koncem čtyřicátých let minulého století. Nikdy však nebylo dokončeno a zůstávalo v neutěšeném stavu. Následovalo několik rekonstrukcí menšího rozsahu – oprava omítek a vymalování ve velkém sále s instalací nových elektrických rozvodů a osvětlení s úspornějšími světelnými zdroji v roce 2007, rekonstrukce kuchyně v roce 2008, rekonstrukce hostince v roce 2011 a několik drobnějších, ale důležitých prací.
Průlom znamenaly úspěšné žádosti o dotaci z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, které byly podporovány Místní akční skupinou MAS Podlipansko. Jako první byl v roce 2011 realizován projekt pod názvem Péče o dědictví – oživení sokolovny Velim, v jehož rámci byla rekonstrukce jižního průčelí, nová fasáda, osazení nových oken, úprava vchodových prostor, odstranění příčiny vlhkosti zdiva.
V roce 2014 byl realizován projekt Setkávání ve Velimi – oživení sokolovny Velim. V rámci tohoto projektu bylo zrekonstruováno východní průčelí sokolovny včetně citlivého zrestaurování velké nástěnné malby vytvořené před znovuotevřením budovy v r.1946 pražským výtvarníkem Ladislavem Hiršlem. Dále pak oprava klempířských prvků a střešní krytiny.. Celková hodnota prací v rámci obou projektů
přesahuje 850 tisíc Kč. Potřebné finanční prostředky se podařilo získat na základě grantů z Programu rozvoje venkova v rámci osy IV LEADER administrovaného SZIF, prostřednictvím a s významnou pomocí MAS Podlipansko.
Tělocvičná jednota Sokol Velim sdružuje cca 160 členů. Věnuje se sportovní, společenské a kulturní činnosti. Sportovní aktivity jsou sdruženy v oddílech Odboru sokolské všestrannosti (cvičení žen, aerobic, cvičení rodičů s dětmi), judo, petanque, stolní tenis, volejbal, nohejbal, všestranná cvičení, lehkoatletický oddíl, šachový oddíl.
V rámci své činnosti TJ Sokol Velim poskytuje zázemí pro tělovýchovné, společenské a kulturní aktivity svých členů i ostatních občanů, společenských organizací, Obce Velim i místní základní školy (15 cvičebních hodin týdně, cca 100 dětí).
Činnost TJ Sokol Velim, využívání Sokolovny i péče o ní byla vždy neodmyslitelně spjata se životem obce, spoluprací s Obecním úřadem,
společenskými organizacemi a místními firmami. V tomto partnerství nejde jen o přípravu a vlastní realizaci akcí oprav a údržby objektu Sokolovny, ale zároveň o zásadu tzv. „udržitelnosti projektu“. To znamená další péči o Sokolovnu, její využívání k předpokládaným účelům, tedy pro sportovní, kulturní a společenské akce.
Každý rok hostí řadu významných sportovních, společenských a kulturních akcí. Z nich tradicí nejvýznamnější je otevřený turnaj soutěže Polabská liga žactva, který je zároveň součástí turnaje žactva Župy Tyršovy. Oddíl judo byl při Sokole Velim založen před 40 lety díky iniciativě p. Karla Strnada, který současně dlouhá léta zastával i funkci starosty Sokola Velim. Oddíl JUDO Sokola Velim byl jedním ze zakládajících oddílů Polabské ligy (Jiskra Kolín, Judo TJ Sokol Velim a Školní oddíl juda při 3. ZŠ v Kolíně – dnešní TJ Start Kolín). V průběhu let se Polabská liga stala soutěží s celostátním významem. V současné době Polabská liga zahrnuje celkem 16 oddílů z celé České republiky a je významným prvkem ve sportovní přípravě dětí. Například posledního turnaje ve Velimi v lednu 2014 se zúčastnilo přes 200 dětí.
Dalšími akcemi jsou turnaje ve stolním tenise, florbalu, nohejbalu, volejbalu, setkání k výročí založení ČR, plesy a karnevaly pořádané Obecním úřadem, Základní školou Velim, sportovními oddíly, společenskými organizacemi.
Výbor Tělovýchovné jednoty Sokol Velim
Pro ilustraci připojujeme několik fotografií, dokumentujících stav objektu v historii, před a po realizaci oprav.
Poděkování
Poděkovat chceme všem partnerům, firmám, spolkům, jednotlivcům, kteří v průběhu let přispěli k péči o Sokolovnu Velim a podíleli se na udržitelnosti nejen samotného objektu ale i na jejím využití pro společenský život.